Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A bruttó hazai termékhez (GDP) mért biztosítási díjbevétel az EU-ban 8,9 százalék volt 2009-ben, a közép-kelet-európai régióban viszont csak 3,3 százalékot tett ki a biztosítási penetrációnak is nevezett arányszám - olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) honlapján megjelent elemzésben.
A növekedési lehetőséget külön vizsgálja az elemzés az élet és a nem élet jellegű üzletágban. Az előbbinél szembetűnő, hogy a hagyományos - folyamatos díjfizetésű, elérési és kockázati elemet is tartalmazó - életbiztosítások aránya mind az EU, mind pedig a régió 10 országának az átlagában 59 százalék. Ezek azok a biztosítások, amelyeket meghatározott összegre és időre kötnek, majd lejáratkor a biztosított - ha előbb meghal, akkor a kedvezményezett - kapja a biztosítási összeget.
A befektetéshez kötött életbiztosítások részaránya az EU-ban 33, míg a régióban 31 százalék. Magyarországon viszont 61 százalék, tehát éppen fordított a kétféle életbiztosítás aránya. A kifejezett nyugdíjbiztosítások az unióban az életbiztosítási díjbevétel 2,6 százalékát teszik ki. A régióban az ilyen biztosítások teljesen ismeretlenek, Magyarországon a magán-nyugdíjpénztárak minimálisra szorításával éppen most jönnek piacra a biztosítók ilyen termékekkel.
A nem életbiztosításoknál még jobban kirajzolódnak a régiós jellegzetességek. Például az autós biztosítások a régióban közel 60 százalékkal részesednek a nem életbiztosítási díjbevételből, az EU átlaga viszont nem éri el a 30 százalékot sem. Magyarországon a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás aránya 31, a cascóé 21 százalék.
A lakásbiztosítások uniós aránya 15 százalék, míg a régióban ez már 20 százalék. Vagyis az autó- és a lakásbiztosítás "viszi el" a nem életbiztosításokat a régióban.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.