szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csekély mértékű gyengülés után nagyobb eséssel zárta a hetet a Budapesti Értéktőzsde, amelynek részvényindexe már 23 000 pont alá esett.

A BUX a megelőző heti 0,32 százalékos csökkenés után 22 701,93 ponton zárt pénteken, 300,66 ponttal, 1,31 százalékkal alacsonyabban az egy héttel korábbi záró áránál. A 2010. december végi 21 327 pontos értékénél pedig 1 374,93 ponttal, 6,45 százalékkal magasabban állt az index.

A vezető részvények a Richter kivételével gyengültek a héten, a hét vesztese a Mol volt. Tovább csökkent a piaci aktivitás a múlt héten: 48,97 milliárd forint értékben születtek üzletek a részvénypiacon az előző hét 55,4 milliárd forintos forgalma után.

A CIB Bank szerint heti szinten jóformán az összes főbb, Magyarország számára fontosabb részvényindex leszerepelt, ami azonban érthető a görög problémák fokozódása és a romló amerikai-euróövezeti növekedési kilátások miatt. A BUX-ot is "marionett bábuként" rángatták a fejlett piaci események, a korábbi hét felülteljesítése tehát hamar kimúlt.

Továbbra is a görög adóssághelyzet tartja kétségekben a pénzpiacokat, a görög államkötvényhozamok rekordmagasságba emelkedtek. Ez érződött a tőzsdei mozgásokon is, az indexek a negatív tartományban mozogtak. Csalódást okozó adatok egész sora volt látható az elmúlt hetekben az Egyesült Államokban, ami a Fed majdani szigorításának eltolásáról, illetve a harmadik mennyiségi lazítási program bevezetéséről szóló piaci szóbeszédet erősítette.

Az EKB egyhangú szavazás alapján változatlanul hagyta alapkamatát június elején, de jelezte, hogy a célérték feletti infláció miatt júliusban emelkedhet a kamatszint. A hosszabb távú kamatvárakozásokat azonban hűtötte a jegybank, amikor lassuló euróövezeti növekedésről és az energiaárak potenciális csökkenéséről beszélt. Növekedési szempontból az erőteljes exporttevékenység és az izmosodó üzleti bizalom ellensúlyozhatja a magasabb olajárak és piaci feszültségek által jelentett kockázatot.

Erősödésnek indult az euró pénteken a főbb devizákkal szemben a görög válság gyors megoldásának reményében. Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök pénteki berlini találkozóján egyetértésre jutott abban, hogy a magánbefektetőket kizárólag önkéntes alapon lehet bevonni a görög törlesztési terhek enyhítésébe a második segélycsomag keretében.

Pénteken a hírre a részvénypiacokon is emelkedni kezdtek az árfolyamok, a fejletteken jelentősebben, a fejlődőkön csupán rövid ideig uralkodott az optimista hangulat. Bár a nyári pangás kezd jellemző lenni és ez a forgalmakon is látszik, sok szereplő még mindig izgatottan figyeli a görög dráma alakulását, hisz továbbra is ez a fő piacmozgató hír.

A héten a Mol volt a leggyengébb blue chip, de a többi vezető papír közül is csak a Richter tudott több mint 3 százalékos emelkedésével kitűnni. A BUX pénteken 1,31 százalékos csökkenéssel zárta a hetet. Az OTP 0,67 százalékos gyengüléssel 5 801 forinton fejezte be a kereskedést. A heti részvénypiaci forgalom 45,02 százalékát adta az OTP, 22,05 milliárd forinttal. A Mol árfolyama 4,23 százalékkal 22 200 forintra csökkent. Forgalma az összforgalom 30,99 százalékát tette ki, 15,18 milliárd forint volt.
A Magyar Telekom 2,97 százalékkal gyengült, 555 forintot ért pénteken, forgalma a héten 4,03 milliárd forint volt, a teljes forgalom 8,24 százaléka. A Richter 3,43 százalékos emelkedéssel, 36 075 forinton zárta a hetet, forgalma az összforgalom 9,61 százaléka, 4,70 milliárd forint volt. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 1,94 százalékkal 19 980 forintra emelkedett.
 
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX egy hét alatt 7,78 ponttal, 0,42 százalékkal csökkent, jelenleg 1.841,68 ponton áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!