szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pozitív korrekció és eladási pánik egyaránt volt a múlt héten a tőzsdéken, mindezek eredőjeként a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe egy hét alatt 1,4 százalékot, 252 pontot esett, a BUX pénteken záráskor 17 780,92 ponton állt.

Az előző héten 8,62 százalékot zuhant az index. Az idei évi csúcsnak számító 24 451 ponthoz képest - ahol április 7-én állt – 6 670 pontot, 27,3 százalékot esett a BUX. A heti részvénypiaci adásvétel 83,14 milliárd forintot ért el az előző heti 142,4 milliárd forint után. A vezető részvények vegyesen teljesítettek: az OTP több mint 8 százalékot esett a bankszektort övező általános pesszimizmus hatására, míg a többi blue chip enyhe emelkedéssel zárta a hetet.

Hétfőn még 4,5 százalékos erősödéssel zárt a BUX, részben korrigálva az előző héten elszenvedett eséseket. Az emelkedést főképp a svájci frank gyengülése táplálta. Kedden újra lejtőre kerültek az európai piacok a vártnál gyengébb német második negyedéves növekedési adat miatt. A BÉT-en az esést az ugyancsak csalódást keltő magyar GDP-adat is táplálta.

Szerdán úgy tűnt, hogy csendesedik a vihar a tőzsdéken és stabilizálódnak a piacok. A magyar piacot a nemzetközi hatások mellett támogatta a miniszterelnök nyilatkozata is a hiánycél megerősítéséről, illetve az adósságcsökkentés melletti elkötelezettségről. Csütörtökön azonban kiújultak a recessziótól való félelmek, és ismét intenzív eladási nyomás alá kerültek a tőzsdék. Az európai tőzsdei tőkeérték 70 százalékát fedő FTSEurofirst 300-as mutató csütörtökön csaknem 5 százalékot esett, ezzel két és fél év óta a legnagyobb napi veszteséget könyvelte el. Az esés pénteken is folytatódott a piacokon, majd a délután emelkedéssel induló amerikai tőzsdenyitás után az európai tőzsdemutatók a zárásra mérsékelték veszteségeiket.

Egyre több elemző nevezi bizalmi válságnak az utóbbi hetekben elindult folyamatot. A gyenge makrogazdasági adatok és a kritikus szintekre emelkedett államadósság-teher miatt elpárolgott a világgazdasági kibontakozásba vetett hit, és felerősödött a félelem attól, hogy újabb recesszió következik.

A BÉT-en az OTP árfolyama 8,1 százalékkal 3 860 forintra esett, miután a bankpapír már az előző héten is több mint 10 százalékot veszített értékéből. Heti forgalma 57 milliárd forint volt, az összforgalom 68,5 százalékát tette ki. A bankpapíron nem segített a kedvező gyorsjelentés sem, amely pénteken közölt a pénzintézet. E szerint az OTP Bankcsoport 2011 második negyedévében 37,288 milliárd forint, az első félévében 74,476 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, ami 36, illetve 7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.

A Mol 0,64 százalékos erősödéssel, 16 505 forinton zárta a hetet, 14,8 milliárd forintos adásvételével a heti összforgalom 18 százalékát adta. A Magyar Telekom a legjobban teljesítő papír volt a héten, árfolyama 3,67 százalékkal 508 forintra nőtt, heti forgalma 2,7 milliárd forint volt. A Richter-részvények ára 1,74 százalékkal 35 000 forintra emelkedett, 4,5 milliárd forintos heti forgalomban. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama viszont 5,1 százalékkal 14 900 forintra csökkent.

A kis és közepes kapitalizációjú papírok mutatója, a BUMIX 0,87 százalékkal, 13 ponttal csökkent a múlt héten, pénteken záráskor 1 475,58 ponton állt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!