szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A forintgyengülés miatt nem zárható ki, hogy az MNB monetáris tanácsa akár már keddi ülésén kamatemelésről dönt – vélekedtek hétfői előrejelzésükben londoni felzárkózó piaci elemzők. Az alapkonszenzus a londoni elemzői közösségen belül azonban egyelőre az, hogy az MNB az idei év végéig tartja 6,00 százalékos alapkamatát.

A forint gyengeségének lehetséges következményei közül nem elsősorban az infláció, hanem a pénzügyi stabilitást fenyegető kockázat a nagyobb aggodalomforrás – mondta a Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-befektetési elemző és tanácsadó csoport felzárkózó térségi főközgazdásza, Neil Shearing.

Helyzetértékelésében Shearing közölte, hogy a Capital Economics eddigi távlati prognózisában szerepelt egy fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentés a jövő év első negyedére. Mivel azonban a forint jelenleg 14 havi mélyponton jár az euróval szemben, most már sokkal valószínűbb, hogy ha az MNB a következő három hónapban módosítja alapkamatát, az kamatemelés lesz, és nem kamatcsökkentés – jósolta hétfői előrejelzésében a Capital Economics vezető elemzője. Shearing szerint feles esélye lehet akár annak is, hogy az MNB már keddi ülésén végrehajt egy fél százalékpontos "védekező jellegű" kamatemelést.

Túry Gergely

Az alapkonszenzus a londoni elemzői közösségen belül azonban egyelőre az, hogy az MNB az idei év végéig tartja 6,00 százalékos alapkamatát. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői az MNB keddi kamatdöntő ülése előtt adott prognózisukban azt jósolták, hogy miután a magyar gazdaság negyedéves összevetésű szekvenciális növekedése a második negyedévben zéróra lassult, a magyar jegybank várhatóan lefelé fogja módosítani idei és jövő évi növekedési előrejelzését.

A GS londoni elemzői is azt várják ugyanakkor, hogy a keddi monetáris tanácsi ülést nem az infláció és a növekedés, hanem a forintárfolyammal, a külső finanszírozási függéssel, valamint az euróövezeti helyzettel kapcsolatos aggodalmak uralják majd. A mostani jelentős forinteladási nyomás közepette a monetáris tanács még akár azzal is megpróbálkozhat, hogy "legalább szóban" a forint védelmére kel - jósolták a Goldman Sachs citybeli felzárkózó piaci elemzői.

A ház szerint ahhoz, hogy az MNB "jóérzéssel" csökkenthesse alapkamatát, a devizaalapú adósság problémájának tartós megoldására van szükség, olyanra, amely nem veszélyezteti a bankrendszer stabilitását. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői az MNB keddi kamatdöntő ülésére adott előrejelzésükben közölték, hogy a kamat változatlanul hagyásával együtt "viszonylag kemény hangvételű" közleményt is várnak a monetáris tanács részéről, tekintettel a forintgyengülésre. 

Mindemellett a magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díjszabásának emelkedése is folytatódik, és a magyar CDS-árazás már "közel jár azokhoz a szintekhez, amelyeknél az MNB a múltban kamatot emelt" - hangsúlyozták prognózisukban a JP Morgan londoni elemzői.

A CMA DataVision londoni piaci adatszolgáltató szakelemzőinek kimutatása szerint az ötéves futamidejű magyar kormánykötvények CDS-középárfolyama hétfőn 460  bázispont felett járt a londoni piacon. A múlt hét végén 450, egy héttel korábban 430, a nyár elején még 250 bázispont körüli magyar CDS-középárfolyamokat mértek Londonban.

A hétfőre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára kínált biztosítási tranzakciók éves díja középárfolyamon most meghaladja a 460 ezer eurót minden 10 millió euró magyar államadósság után az irányadó ötéves államkötvény-futamidőre. A nyár eleji díjszabások alapján akkoriban ugyanezeknek a magyar CDS-kontraktusoknak a középárfolyama 250 ezer euró környékén mozgott.

A JP Morgan londoni elemzői a héten ugyancsak esedékes új inflációs MNB-jelentéssel kapcsolatban azt jósolták, hogy az inflációs kilátást a magyar jegybank várhatóan nem módosítja jelentősebben, az idei és jövő évi GDP-növekedésre adott prognózisát azonban valószínűleg számottevően mérsékli a 2011-re érvényes jelenlegi 2,6 százalékról, illetve a 2012-re korábban becsült 2,7 százalékos GDP-pluszról. A JP Morgan londoni szakértői a maguk részéről az idén 1,5 százalékos, 2012-ben 1,3 százalékos gazdasági növekedést várnak Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!