szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 2012-es költségvetés egy kényszerhelyzetre adott reakció, nem szépségdíjas alkotás - mondta Csaba László a Magyar Nemzet szombati számában megjelent interjúban. A közgazdász szerint a kormányzati tervekben a jövő évre vonatkozó, másfél százalékos bővülés túl optimista.

Horváth Szabolcs

Amikor a bankok és a kormány hitelessége megkopott, és a pénzpiacokat lélektani hatások alakítják, akkor szimbolikus jelentősége miatt szükség van az államadósság csökkentésére, amelyre egyébként az utóbbi két évtizedben egyedül Bokros Lajos idején került sor - így foglalható össze Csaba László közgazdász válasza a Magyar Nemzet újságírójának kérdésére, hogy abban a szorongatott gazdasági helyzetben, amelyben az ország van, valóban szükség van-e az államadósság csökkentésére. A közgazdász az interjúban azt mondta, Európában hírértékű, ha egy országnak sikerül csökkentenie adósságát, és a legnagyobb befektetőházak már nem az államháztartási deficit, hanem inkább az államadósság aránya alapján mondanak ítéletet egy-egy országról. Nem vagyunk eurózóna-tagok, alig tudunk felmutatni növekedést, és alacsony a hitelességünk, így nincs más lehetőségünk, mint az adósságcsökkentés - mondta Csaba László.

A 2012-es költségvetés egy kényszerhelyzetre adott válasz, nem szépségdíjas alkotás, de nem is szabad ezt számon kérni rajta - vélekedett a közgazdász, és azt is elmondta: a kormány korábbi gazdaságpolitikája a gazdasági növekedésre épülő stratégia volt, amely nem volt ugyan kellően kidolgozva, de további javakat újraosztani csak bővülésből lehet. Csaba László álságosnak érzi, hogy azok kérik most számon a reformokat, akik a növekedés éveit osztogatásra használták. Amikor még az olasz és spanyol állampapírokat is vonakodva fogadja be az Európai Központi Bank, nem lehet azt kérni, hogy a kormány választási ígéreteit betartva meleg ebédet és vacsorát osztogasson - tette hozzá.

A kormányzati gazdaságpolitikát annak kapokodása miatt érő kritikával kapcsolatban Csaba László azt mondta, szerinte a mai napig nem jött létre az egyes lépések hátterét adó igazi közép- és hosszú távú stratégia, vagyis nincs iránytű. Nem lehet látni, hogy melyik volna az a nagy súlyú reform, melyet véghez szeretnének vinni. A kormányzat által jövőre tervezett másfél százalékos gazdasági bővülést a közgazdász túl optimistának tartja, szerinte a világgazdasági válság mélyülése után jó, ha egyáltalán szinten tartjuk magunkat.

A kormányzat nem törekszik arra kellően, hogy a saját értékrendjét azok számára is elfogadhatóvá tegye, akik eleve nem értenek egyet vele; a párbeszédnek mint üzemmódnak ki kell alakulnia - mondta Csaba László.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!