szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Leminősítette Magyarországot a Fitch Ratings, ezzel mindhárom nagy hitelminősítőnél bóvli kategóriába került a magyar államadósság. A forintadósság ugyanakkor a befektetésre ajánlott kategória legalján van.

A Fitch Ratings hitelminősítő péntek kora délután egy fokozattal BB+ -ra, azaz befektetésre nem ajánlott kategóriába minősítette le Magyarország hosszú futamidejű, devizában fennálló államadósságának besorolását. A forintadósságot ugyancsak egy fokozattal, BBB- -ra rontotta le, de ez még a befektetésre ajánlott kategória legalján van.

A társaság további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott az új besoroláshoz. A rendszerváltás óta soha nem járt ilyen alacsony szinten a magyar adósbesorolás a Fitchnél.

AP

A Fitch Ratings szerint a leminősítés az ország fiskális és külső finanszírozási környezetének, valamint növekedési kilátásainak további romlását tükrözi, amelyet részben a kormány további nem ortodox intézkedései okoztak. Ezek az intézkedések aláássák a befektetői bizalmat és bonyolítják az új IMF-EU szerződésről szóló megállapodást - idézi a Fitch Ratings közleménye Matteo Napolitanót, a társaság szuverén adósságminősítési csoportjának vezetőjét.

Beigazolódtak a korábbi aggodalmak

A Fitch Ratings november 11-én adott negatív kilátást a magyar adósminősítésre, akkor azzal indokolta a döntését, hogy a vártnál nagyobb lehet a magyar gazdasági növekedés lassulásának üteme, növekszik a kockázati prémium és erősödik a költségvetési finanszírozásra nehezedő nyomás. A hitelminősítő álláspontja szerint ezek a kockázatok mára valósággá váltak.

A magyar gazdaság növekedési kilátásai tovább romlottak. A Fitch decemberben 0,4 százalékra felezte meg az eurózóna idei évi növekedési kilátását, a magyar GDP változását illetően pedig a korábbi 0,5 százalékos növekedés helyett januárban már 0,5 százalékos csökkenésre számított. A befektetői hangulat romlása miatt a fiskális és külső finanszírozási kockázatok is növekedtek november óta a Fitch szerint. Magyarország jelentős összegű adósságállománya és az ahhoz kapcsolódó finanszírozási kötelezettségek sérülékennyé teszik a befektetői bizalomban lezajló hirtelen változásokkal szemben.

A fentieken kívül a Fitch szerint a kormány újabb nem ortodox intézkedései közrejátszottak a gazdaságpolitikai döntéshozatal iránti bizalom visszaesésében. Bár a jegybanktörvénybe az Európai Központi Bank (EKB) legtöbb javaslatát beépítették, de a jogszabályban meghagyott intézkedések a Fitch véleménye szerint mégis csökkenthetik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét.

Az IMF-hitellel is marad a bizonytalanság

A Fitch a leminősítés okai között megemlíti, hogy az elmúlt időszakban egyre inkább szükségessé vált egy új IMF-hitel, viszont a megállapodás bizonytalanná vált. A Fitch szerint a készenléti hitel (Stand-By Arrangement, ilyet kaptunk 2008-ban is) az egyetlen konstrukció, amire Magyarország reálisan számíthat.

AP / Cliff Owen

A hitelminősítő azonban hozzáteszi, akkor is marad a bizonytalanság, ha megszületik a megállapodás. Ugyanis nagy a bizonytalanság azt illetően, hogy a magyar kormány aláveti-e magát a nemzetközi hitelcsomag szigorú követelményeinek, tekintve az előző IMF-program idő előtti megszakadását 2010 júliusában, és a kormány politikájának kiszámíthatatlanságát.

Magyarország kilátása továbbra is negatív marad, így 50 százalék az esély arra, hogy a következő két évben újabb leminősítésre kerüljön sor. Ennek oka lehet a fiskális és külső pénzügyi kockázatok további emelkedése és egy megfelelő időben, megfelelő feltételek között megkötött IMF-megállapodás elmaradása. Ugyanilyen kockázati tényező a gazdasági aktivitás csökkenése, a magánszektorból való tőkekiáramlás erősödése, a kormányzat elkötelezettségének gyengülése a pénzügyi stabilitás helyreállításában, illetve az egyensúlyt romboló, nem ortodox politikai lépések megtétele.

Viszont még mindig van esély a javításra: a fiskális és külső pénzügyi nyomás csökkentése, a kormány által betervezett költségvetési hiány elérése, illetve a visszatérés az egészséges gazdasági növekedéshez stabilizálhatja Magyarország hitelminősítését.

Elemzők szerint borítékolható volt a leminősítés, és ezt támasztja alá az is, hogy a forint árfolyama nem reagált érdemben a hírre.

A kormány tudta, mégsem érti?

Elképzelhető, hogy a Fitch leminősítésének köszönhető, hogy reggel Orbán Viktor leült a jegybank elnökével, Simor Andrással a Parlamentben egy megbeszélésre, melynek részleteiről a felek nem árultak el semmit. A hitelminősítők ugyanis általában a leminősítés nyilvánosságra hozatalának napján korábban értesítik az érintett államokat a leminősítésről – így azt Orbánéknak ma reggel már tudniuk kellett.

Ugyanakkor a leminősítés hírére a kormányszóvivő úgy reagált, hogy a kormány meglepőnek tartja, hiszen éppen az elmúlt egy nap alatt a forint árfolyama az euróval szemben nyolc forinttal erősödött, és Magyarország CDS-felára (a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása) 70 bázispontnyit javult. Mint mondta, emellett az elmúlt 24 órában számtalan olyan nyilatkozat hangzott el a kormány, köztük a miniszterelnök részéről, amely világossá tette, hogy mi a kormány szándéka az EU-val és az IMF-fel folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban.

Mindháromnál bóvliban

A sort november 25-én a Moody’s nyitotta meg. A hitelminősítő a leminősítést azzal indokolta, hogy növekszik a bizonytalanság azzal kapcsolatban, az ország képes lesz-e teljesíteni a költségvetési konszolidációra és az államadósságcsökkentésre irányuló középtávú terveit, különös tekintettel a magyar gazdaság egyre korlátozottabb középtávú növekedési kilátásaira

December 21-én pedig a Standard & Poor's vonta meg a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól. Az S&P a leminősítést akkor azzal indokolta, hogy továbbra is gyengül a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, részben olyan hivatalos intézkedések miatt, amelyek kérdéseket vetnek fel a felügyeleti szervek függetlenségével kapcsolatban, és bonyolultabbá teszik a működési környezetet a befektetők számára.

Az előreláthatóság hiánya miatt a magyar gazdaságpolitika meggyengült, és ez káros az ország középtávú kilátásaira. A hitelminősítő szerint az alkotmánymódosítások és a független intézmények, köztük az MNB és az Alkotmánybíróság működésében történt változások aláaknázzák Magyarország hatékonyságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!