Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A dél-iraki Fao kikötőváros előtt vasárnap megnyitották az ország első úszó olajkikötőjét, amelynek révén napi 850 ezer hordóval növelhetik az OPEC-tagország kőolajexportját.
További négy úszó olajterminált építenek, ezek várhatóan jövő év végéig elkészülnek. Az úszó kikötőket Fao város mellől induló, 60 kilométeres csővezeték táplálja.
Az eddig 1,5 milliárd dollárba került, főleg olajtársaságok finanszírozta beruházás fontosságára tekintettel az első új terminált Núri al-Máliki kormányfő és az energiaügyekkel megbízott miniszterelnök-helyettes, Huszein as-Sarisztáni avatta fel. Irak 2014-ben már évi 5 millió hordó olajat szeretne exportálni.
Jelenleg a termelése napi 2,9 millió hordó, a kivitel napi 1,6-1,7 millió hordó. Az iraki olajipari minisztérium egyik közleménye szerint már idén a termelést napi 3,4 millió hordóra, az exportot napi 2,6 millió hordóra akarják növelni.
Az arab országban a 2000-es évek elején átlagosan napi 2-2,5 millió hordó olajat hoztak a felszínre. A mennyiség 2003-ban, az amerikai katonai beavatkozás évében napi 1,3 millió hordóra csökkent, majd az utóbbi években napi 2,3-2,4 millió hordó körül alakult. Az iraki költségvetés bevételeinek 90 százaléka az olajüzletből származik.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.