Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Euróövezeti hírek hatására javult kedden a forint árfolyama, a várakozásoknak megfelelő jegybanki kamatdöntés semleges hatással volt. Az eurót a bankközi devizakereskedelemben kedden délután négy órakor 290,22 forinton jegyezték, míg délelőtt tíz órakor 290,36 forinton állt a jegyzés.
A svájci frankot kedden délután négy órakor 240,77 forinton jegyezték a hétfő délutáni 242,46 forinttal szemben. A dollár kedden délután 216,05 forinton állt az előző délutáni 218,24 után, a japán jen pedig 2,6795 forinton a hétfő délutáni 2,7147 forinttal szemben.
A monetáris tanács piaci várakozásoknak megfelelő kamattartó döntése a forint árfolyamát gyakorlatilag nem befolyásolta. Az euró jegyzése a kamatdöntést követően öt perccel is az előzőleg tartott 289,80 forint körül állt. A svájci frank jegyzése 240,50 forint, a dolláré 215,40 forint, a japán jen jegyzése pedig 2,6740 forint környékén stagnált.
Az euró árfolyama a pénteken 1,3486 dolláron elért háromhavi csúcs közelében ingadozott a nemzetközi kereskedelemben. A kedden elért legmagasabb árfolyama 1,3462 dollár volt. A piacok az EKB újabb likviditásnövelő akciójára várnak, ami a befektetői kockázatvállalási hajlandóság fokozásával az euró és a térségbeli devizák árfolyamát erősítheti. A piacokra nem gyakorolt érzékelhető hatást, hogy a Standard & Poor's szelektív nem törlesztővé nyilvánította az euróövezeti tag Görögországot.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.