szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Anyagi érdekeltsége fűződik a családi pótlék és a szociális segélyek Erzsébet-utalványban fizetéséhez a kormányelőtrjesztés írójának - írja a Népszabadság. A lap úgy tudja, a dokumentumot maga az Erzsébet-utalványokat kibocsátó Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. ügyvezetője írta.

A Népszabadság úgy tudja, a kormány-előterjesztést arról, hogy a családi pótlékot, valamint a szociális segélyeket (foglalkoztatáshelyettesítő támogatás, rendszeres szociális segély, lakfenntartási támogatás, rendszeres szociális segély, átmeneti segély) Erzsébet-utalványban adják, annak a kft.-nek az igazgatója írta, amelynek az Erzsébet-utalványok terjedéséhez anyagi érdekeltsége is fűződik.

A Guller Zoltán, az Erzsébet-utalványokat kibocsátó Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ Kft.) ügyvezetője által jegyzett dokumentumban az utalványos rendszert az uzsora visszaszorításának céljával és a szociális rendszerben az ellátásokkal összefüggő „átláthatatlansággal” indokolja, mondván, hogy a készpénzes állami juttatások sok esetben szinte automatikusan uzsorásokhoz vándorolnak. Ezzel szemben több kutatás azt bizonyítja, hogy a készpénz elvétele és természetbeni juttatássá alakítása csak tovább növeli az uzsorásoktól való függést a mélyszegénységben élő családokban.

HVG

A Népszabadság úgy tudja, az előterjesztéssel kapcsolatban a közigazgatási egyeztetés során aggályokat fogalmazott meg a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium is. Az NGM véleménye szerint az ötlet drága: többletköltségekkel járna a segélyek utalványos kifizetése az önkormányzatoknál, a családi pótlék tekintetében pedig a Magyar Államkincstárnál növelné a költségeket. A lap szerint a Nefmi is azt a véleményt fogalmazta meg, hogy az utalványos rendszer drágítaná és bonyolítaná az ellátások folyósítását.

Azzal a hírrel kapcsolatban, hogy nemcsak a segélyek, hanem a családi pótlék is utalványon keresztül jut el a családokhoz, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) tiltakozást fogalmazott meg. Szerintük a családi pótlék elköltését nem a készpénzes forgalom korlátozásával, hanem a gyermekjóléti szolgálatok megerősítésével kellene ellenőrizni. A NOE felhívta a figyelmet arra, hogy „az utalványos rendszer, szűkös felhasználási területe miatt, több problémát okozna jelenleg a családoknak”, hiszen minden hónapban más egy család szükséglete.

Rajtuk kívül tizenhét másik civilszervezet – köztük a Magyar Szegénységellenes Hálózat, a Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete és az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány – fogalmazta meg levélben aggályait a szociális ellátások utalványos kifizetése ellen. A levelet Réthelyi Miklós miniszternek címezték, akinek egy kormánydöntés értelmében április 15-ig kellett megvizsgálnia, milyen lehetőségei, költségei, hatásai vannak a pénzbeli juttatások utalványban történő folyósításának.

A tárca közleményében a Népszabadságnak ezzel kapcsolatban azt írta: "a Nemzeti Erőforrás Minisztérium megvizsgálta, mely szociális ellátások esetében lenne indokolt és előnyös a támogatás részben vagy egészben Erzsébet-utalvány formájában történő kifizetése. A vizsgálat alapelve az volt, hogy olyan hatékony és igazságos kifizetési rendszer jöjjön létre, amely biztosítja az állami támogatásokkal való visszaélések mértékének csökkenését, valamint, hogy az érintettek jól és életszerűen tudják felhasználni a szociális támogatásként kapott összeget” - vagyis a minisztérium nem cáfolja, hogy egyes szociális juttatások a jövőben Erzsébet-utalványon érkeznek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!