szerző:
Máriás Leonárd
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem csökken a Sziget-jegyek ára akkor sem, ha a gazdasági bizottság módosítójának köszönhetően 27 százalék helyett kedvezményes, 18 százalékos kulcs alá sorolják a fesztiválok belépőjegyeit - mondta a hvg.hu-nak Gerendai Károly. A Sziget főszervezője inkább jobb rendezvényeket ígér.

Gerendai Károly, a Szigetet, a VOLT-ot és a Balaton Soundot szervező Sziget Kft. tulajdonosa kellemesen meglepődött azon, hogy a parlament gazdasági bizottsága olyan módosítót nyújtott be, amellyel a szabadtéri zenés-táncos rendezvények, vagyis a fesztiválok belépőjegyének áfáját - a jelenlegi 27 helyett - a kedvezményes 18 százalékos áfakulcsba sorolná. Rogán Antal bizottsági elnök az áfakulcs csökkentését azzal indokolta, hogy biztosítani kell „a nemzetközi jelentőségű szabadtéri zenei fesztiválok” versenyképességét.

Az idei Sziget-jegyek azonban ettől nem lesznek olcsóbbak - tudtuk meg Gerendai Károlytól. Mint mondta, nem tudják levinni a jegyek árát, hiszen már javában árusítják, és a versenyképességüket azzal nem növelnék, ha a könnyítést továbbadnák a közönségnek. A Sziget Kft. vezetője szerint a kisebb közteherrel inkább arra nyílik majd lehetőség, hogy jobb rendezvényeket szervezhessenek.

Gerendai Károly és Tarlós István 2011-ben a Szigeten
MTI / Kollányi Péter

„Valakik meghallották”

A gazdasági bizottság módosítója alapján a változtatással minden hazai, szabadtéren rendezett, több mint ezer fős közönséget vonzó fesztivál jól járhat, de a legnagyobb haszonélvező minden bizonnyal a Sziget lesz, hiszen ez a legnagyobb rendezvény.

Tavaly veszteséges volt a Sziget

2011-ben mintegy 380-390 ezren fordultak meg a Sziget Fesztiválon. Ez megegyezett a 2010-es látogatószámmal, ennek ellenére a rendezvény veszteséges lett. Ennek oka a Prince-koncert költsége, a főváros nagyobb bérleti díja és a magasabb összegű biztonsági kiadások voltak.

A hvg.hu kérdésére, hogyan sikerült ezt elérni, Gerendai Károly azt válaszolta, egyetlen politikusnál sem lobbizott, viszont sokszor és sok helyen elmondta már, hogy a magyarországi fesztiválok komoly versenyhátrányban vannak a nemzetközi versenytársakkal szemben. Két éve említette ezt a parlament kulturális bizottságának ülésén, és tavaly felhozta a problémát Balogh Ádám adóügyekért felelős helyettes államtitkárnak is. „Úgy tűnik, végre valakik meghallották” - mondta a Sziget Kft. tulajdonosa.

Érdemes megjegyezni, ha az az indok, hogy versenyképessé kell tenni a nemzetközi jelentőségű szabadtéri zenei fesztiválokat, akár a legkedvezményesebb 5 százalékos kulcsba is sorolhatnák a fesztiválokat. Arra, hogy miért éppen a 18 százalékos megoldás született, Gerendai Károly nem tudott válaszolni, amit azzal indokolt, hogy nem volt köze a változtatáshoz.

Rendkívül alacsonyak a kulcsok Európa-szerte

A külföldi fesztiválok belépőjegyeinek áfája sok helyen valóban jóval alacsonyabb a magyarországinál, átlagosan 10 százalékos kulcs jön ki szemben a mi 27 százalékos kulcsunkkal, ami a legmagasabb teher. Utánunk Dánia következik, ahol 25 százalékos áfát kell fizetni a rendezvények belépőjegyei után. Így az áfát tekintve még az ottani Roskilde fesztivál is versenyképesebb a mieinknél.

Egyébként az Európai Unió 27 tagállamából 21 kedvezményes áfakörbe sorolja ezeket a rendezvényeket. A legalacsonyabb, 5,5 százalékos áfakulcs a franciaországi fesztiválokat terheli. Portugáliában, Svédországban, Belgiumban és Hollandiában majdnem ilyen alacsony, 6 százalékos az ilyen rendezvények áfája. A német fesztiválok 7 százalékos áfával futnak, ott például komoly versenytársa a Szigetnek a Rock am Ring, a Wacken Open Air, a Hurricane vagy például a Southside.

Ausztria 10 százalékos áfával terheli a fesztiváljait, így a szomszédos országban szervezett NovaRock és a Frequency lényegesen jobb feltételekkel működhet a magyar rendezvényeknél. Csehországban szintén 10 százalékos a fesztiváláfa, Lengyelországban még kevesebb, 8 százalékos, Romániában pedig 9 százalék.

Kedvenc fesztiválfotóink a tavalyi nyári fesztiválokról - kattintson a képre!
Fazekas István

Bár jócskán elmarad a miénktől, a szerbiai Exit-fesztivál már nemzetközi viszonylatban magas, 18 százalékos áfakulccsal fut, mint ahogyan a szlovákiai Pohoda-fesztivált terhelő 20 százalékos kulcs is soknak számít. Ekkora kulcs mellett működik az angliai Glastonbury is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!