szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha nem dől össze a világ, akkor a részvénypiacok emelkedni fognak - áll Zsiday Viktor befektetési szakértő legfrissebb blogbejegyzésében. Az alapkezelő szerint még akkor is megéri részvénybe fektetni, ha a következő években 10-15 százalékkal esnek az árfolyamok, mivel így még mindig komolyabb hozamot lehet elérni, mint a nulla százalék körüli kamatozású európai, amerikai állampapírokkal.

Az elmúlt két hét alapján úgy tűnik, hogy ha nem dől össze a világ, akkor a részvénypiacok emelkedni fognak - áll Zsiday Viktor befektetési szakértő legfrissebb blogbejegyzésében. Az alapkezelő szakember szerint a kötvény- és részvénypiacok teljesen máshogy reagálnak a mostani európai és amerikai fejleményekre. A kötvénypiacon (és az árupiacon is) az látszik, hogy globális lassulás zajlik. Európa recesszióban van, az Egyesült Államok sem dübörög, eközben pedig a fejlődő világ is lassul. A "hitelundor" hatásai miatt tartósan, várhatóan sok éven át nullközeli kamatok lesznek, és ezek nem kecsegtetnek túl szép kilátásokkal.

Mindeközben a részvénypiacok nézőpontja az, hogy nem baj, ha lassulnak a gazdaságok, a lényeg, hogy ne dőljön össze a világ, és akkor a részvények már nem tűnnek rossz befektetésnek, emeli ki Zsiday. Ennek fő oka szerinte az, hogy kötvénybefektetésekkel majdnem garantált a negatív reálhozam, a részvénypiacok ehhez képest nem drágák, sok részvény osztalékhozama a kötvényhozamok többszöröse. A befektetési szakértő úgy véli, így még akkor is jobb befektetésnek bizonyulhatnak, mint a kötvények, ha alig van gazdasági növekedés.

Amikor például az osztrák 5-éves állampapír hozama éves szinten 0,8 százalék, akkor - ismét csak a példa kedvéért - az éves 4 százalékos osztalékhozamú OMV-részvény még akkor sem rosszabb ennél, ha a következő öt évben 10-15 százalékot esik az árfolyama, húzta alá Zsiday. Ugyanez igaz számos más részvénypiac-kötvénypiac vonatkozásában is.

Emellett azonban nem szabad elfelejteni, hogy nem tudjuk, ez a kettősség meddig fenntartható, teszi hozzá az alapkezelő. Természetesen, ha az Egyesült Államok valóban recesszióba esne, vagy Európában mély visszaesés, válság alakulna ki, de méginkább, ha a szétesés jeleti mutatná az eurózóna, akkor a képlet értelemszerűen megváltozna. Jelenleg erre is jó esély van, mert az európai politikusok a tűzoltás helyett továbbra is annak módjáról vitatkoznak - hangsúlyozta Zsiday.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!