szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ki kellene léptetni a déli államokat az eurózónából Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint, aki a Heti Válaszban megjelent írásában fejtette ki, hogy mi lenne a megoldás szerinte az euróválságra.

A Time amerikai hetilapban a német gazdaság sikeréről megjelent írás nyomán értekezik ezen a héten Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban az eurózóna válságáról és jövőjéről.

Matolcsy véleménye szerint Európának nagyobb szüksége van a németekre, mint a németeknek Európára, az újraegyesítés után végrehajtott reformokkal, valamint a keleti nyitással ugyanis Németország kitűnő gazdasági teljesítményt ért el.

Bár a nemzetgazdasági miniszter szerint magyar nemzeti érdek az euró sikere és a német versenyképesség fennmaradása, de az euró csapdában van. Matolcsy szerint alapvetően hibás döntés volt egy új világvaluta létrehozása, valamint egy "Európai Birodalom" felépítésének szándéka. A miniszter szerint ugyanis Európának ehelyett inkább "jólétre, szabadságra, a kreatív európai agy eredményeire, kultúrára és békére" van szüksége, ezek a célok pedig szerinte ellentétesek a birodalomépítés kísérletével, és ez okozza az Európai Unió legfőbb problémáit.

"Az unió csapdában van" – állapítja meg Matolcsy, hozátéve, hogy ha az EU elengedi az euróövezetből a déli államokat, akkor azonnali mély válság fog bekövetkezni, de ha benntartja őket, akkor hosszan elhúzódó válság jöhet.

Matolcsy szerint azonban súlyos hiba, hogy az európai döntéshozók ma a hosszú válságra szavaznak. Ehelyett szerinte a németeknek meg kellene hozniuk a jó döntéseket, vagyis "védőernyővel ki kellene engedni az eurózóna harmadát az euróból", a maradék euróövezetben pedig teljes költségvetési uniót kellene létrehozni, miközben globális és keleti nyitást kell végrehajtani, mert szerinte ez kevesebbe kerülne, mint a mai hibás válságkezelés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!