szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A következő években jelentős erőművi kapacitások leselejtezésére kerül sor Európában és Magyarországon is, így adódik a kérdés, hogy milyen energiaforrásokra ki fog erőműveket építeni. Akár már néhány év múlva lehetnek ellátási problémák hazánkban, mivel már idén több áramtermelő is kiesik a rendszerből.

"Senki sem fog erőművet építeni, főleg nem gázbázison, de szénen, vagy nukleáris energián sem", mondta Hornai Gábor, a CEZ Magyarország ügyvezető igazgatója, aki szerint a befektetési környezet gyatra, a szabályozási környezet pedig kiszámíthatatlan - írja az EnergiaInfó. A portál keddi sajtóklubjában Drucker György, az EnergiaInfó szakértője elmondta, hogy a következő években jelentős erőművi leselejtezésekre kerül sor mind Európában, mind Magyarországon, így igencsak kérdéses, hogy ki fog itt beruházni.

Magyarországon idén már leállt az AES Tiszai Erőművének négy blokkja, összesen 900 megawatt teljesítménnyel, idén pedig még leállnak a Dunamenti Erőmű F blokkjai is, ami azt jelenti, hogy további 900 megawatt nagyerőművi kapacitás esik ki. Figyelembe véve a fogyasztás bővülését, a következő egy-két évben 1000 megawatt pluszteljesítményre lesz szükség.

A Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnöke, Turai József szerint már néhány év múlva lehetnek ellátási problémák Magyarországon. "Ma Magyarországon egyelőre a legtöbb energetikai szereplő egy kínálathiányos piacban érdekelt, ami felhajtja az áramárakat. most azonban a recesszió miatti kereslethiány még kiegyenlíti a kínálathiányt az elkövetkező hónapokban, években, de hogy 2014-ben mi lesz, arra jobb nem is gondolni" - vélte Turai. Mivel rajtunk keresztül zajlik a balkáni országok jelentős áramimportja is, így hamarosan nem tudunk majd annyi áramot importálni, amennyi a balkáni és magyar fogyasztás növekedésének kielégításéhez szükséges lesz, mivel a régióban sem várható egyhamar a nagyerőművi kapacitás bővítése.

A CEZ Magyarország ügyvezetője szerint a megújuló energiaforrások kapacitásainak növekedése új trendet indít el az energetikában, a megújuló energiaforrások, különösen a nap és a szél azonban időjárás függőek. Az igazi probléma akkor fog fellépni, ha nem fog sütni a nap, vagy nem fog fújni a szél. Ilyenkor kell belépnie a tartalék energiaforrásoknak és az lesz majd igazán a drága történet. "Áramhiány fog fellépni és ez bele van kódolva a rendszerbe, csak azt nem lehet megmondani, hogy mikor" - fejtette ki Hornai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!