szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány egyelőre levette a napirendről a lakossági gázár sávosításának tervét, így januártól maradhatnak a jelenlegi gázárak - értesült a Népszabadság. A napilap szerint vélhetően emiatt mondott le három hónap után az energiaügyi helyettes államtitkár. A tavaly e területnek hátat fordító Bencsik János közösségi oldalára ennek kapcsán azt posztolta ki, hogy már tavaly is volt olyan elképzelés, ami a valóban a rászorulókat kompenzálná.

A kabinet az árcsökkentés kidolgozatlansága miatt halaszthatja el a döntést - írta a Népszabadság.

Vagyis addig nem lesz sávos lakossági gázár, amíg a sokat fogyasztók áremelése mellé nem társul a keveset fogyasztók árcsökkentése. Iparági körökből a lapnak megerősítették, fontosnak tartották volna a január óta változatlan gázár emelését oly módon, hogy csak a legtöbbet fogyasztó hat százaléknak emelnek.

Holoda Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyi helyettes államtitkára októberben azt nyilatkozta a Népszabadságnak, hogy e kör számára a lépés 18–26 százalékos tarifaemelkedést jelenthet. Jelezte, hogy ez a gázfogyasztóknak csupán a hat százalékát érinti, a nagycsaládosok pedig további kedvezményeket élveznek. Akkor azt is elképzelhetőnek nevezte, hogy az évi néhány száz köbmétert fogyasztó háztartások számára viszont csökkentsék a tarifát, ám ez utóbbiról nem láttak napvilágot részletesebb adatok.

A Népszabadság tegnap írt arról, hogy információi szerint Holoda Attila december 1-jei hatállyal benyújtotta lemondását. A lap szerint a távozás hivatalos indoka egyelőre nem ismert.

Bencsik János (aki Holoda felettesének, Kovács Pál energetikai államtitkárnak volt az elődje, és egy éve mondott le a posztjáról) a Facebook oldalára a hírhez kapcsolódva jelezte, neki is, Holodához hasonlóan beletört a bicskája a kormányzati gázárpolitikába. Pedig kidolgoztár azt a rendszert, amivel a lakossági gázárkérdést a szociális és társadalmi igazságosság fel mozdíthatták volna el.

 

Bencsik János szerint már tavaly is volt életképes megoldás
Túry Gergely
Mint írta: "az általam korábban felvázolt tarifális rendszer a társadalmi igazságosság, és a szolidaritás pillérein alapult. Minden közműszolgáltatás esetén 1.5-2 százalék közötti szolidaritási tényező beépítését javasoltam, amelyet minden fogyasztó megfizetett volna. Aki kevesebbet fogyaszt, annak kevesebb, aki többet, annak nagyobb terhet kellett volna vállalnia". Bencsik szerint ezzel a módszerrel évente mintegy 120 milliárd forintos alap lett volna teremthető arra, hogy a valóban rászorulók ténylegesen érzékelhető segítséget kapjanak a rezsidíjak kifizethetőségéhez. Az ex-államtitkár kifejtette: ez a forrás arra is lehetőséget nyújthatott volna, hogy azt a legrosszabb körülmények közt élők otthonainak energiahatékonysági felújítására is fordítsák.

Egyes érintettek szerint a gázárral kapcsolatos vita állhat a háttérben, de mások cáfolták, hogy ez feloldhatatlan belső ellentétet szült volna - olvasható a beszámolóban. Más elképzelések szerint a helyettes államtitkár összetűzésbe kerülhetett a Fidesz gazdasági hátországával, mely állítólag komoly befolyással bír a fejlesztési tárca döntéseire, különösen Németh Lászlóné ez év eleji miniszteri kinevezése óta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!