szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A húsipari cégek felszámolása, az önkormányzatok devizaadósságai és a devizahitelesek körül a PSZÁF által képviselt álláspont is hozzájárult ahhoz, hogy az Orbán Viktort nagyon nagyra tartó Szász Károly, a pénzügyi felügyelet elnöke kegyvesztett lett a kormányfőnél és fideszes körökben – írja e heti számában a Figyelő. A lap néhány pikáns részletet is megemlít az Orbán és Szász, valamint Matolcsy György és Szász között lezajlott furcsa epizódokból.

Életemben először találkoztam ilyen karizmatikus egyéniséggel – nyilatkozta első PSZÁF-elnöksége idején Szász Károly 2003 szeptemberében a HVG-nek arról, hogy bekerült Orbán Viktor tanácsadó testületébe. Szász valósággal áradozott Orbánról, azt mondta: "imponált, ahogy a különböző kérdéseket megközelítette. Tetszett az a látásmód, ahogy a problémákat értelmezte, vagy ahogy egy vita végeredményét összefoglalta. A stratégiai gondolkodásmód, a széles látókör, az események bölcs szemlélete."

Bánkuti András

Ennek fényében végképp különös, hogy a második PSZÁF-elnökségét töltő Szász Károly és a második ciklusát töltő Orbán Viktor között annyira elmérgesedett a viszony, hogy a miniszterelnök múlt pénteki interjújában a PSZÁF által a devizahitelesek ügyében a Kúriának írt leveléről – amelyben arra hívták fel a figyelmet, hogy a szerződések semmissé tétele milyen kockázatokkal járhat a pénzügyi szektorra nézve – azt mondta: ő szégyellte magát a PSZÁF helyett, amely ugyan nincs a kormánynak alárendelve, de mivel a magyar állam része, a magyar emberek mellé kellene állnia. Pedig a júniusi levél azért született meg, mert maga a Kúria kérdezte meg a PSZÁF-ot, hogy nagyságrendileg milyen következménye lenne a szerződések érvénytelenítésének.

A Figyelő csütörtökön megjelent száma hatoldalas cikkben próbál utánajárni annak, hogy miért vált Szász Károly kegyvesztett Orbánnál. A lap felidézi, hogy Orbán egy tavaly decemberi díszvacsorán nagyjából tíz ember füle hallatára odaszólt Szász Károlynak: Rosszakat hallok rólad, Karcsi, az embereim panaszkodnak rád, de én megvédelek. A lap a Matolcsy Györggyel való fagyos viszonyról is beszámol: a Pénzügyi Stabilitási Tanácsba az akkor még gazdasági miniszter Matolcsynak Simor Andrással és Szásszal kellett volna rendszeresen összeülnie, de ő sose ment el, hanem valamelyik államtitkárát delegálta, és zokon vette, ha a pénzügyi felügyelet javaslatokat tett. Miután Matolcsy jegybankelnök lett, megbeszéltek egymással egy találkozót, amelyre azonban Matolcsy magával hozta alelnökét, Balog Ádámot. Szász a lap szerint zokon vette, hogy nem ebben állapodtak meg, és faképnél hagyta Matolcsyt. Két héttel később már kint volt az MNB honlapján a PSZÁF és az MNB összevonásáról szóló tervezet – írja a Figyelő.

A hetilap szerint Szász Károlyt fideszes körökben kipécézték, ők azt szerették volna, ha a PSZÁF-hoz tartozó Hitelintézeti Felszámoló bedobja magát olyan ügyekben, mint a csődbe ment Malév, vagy a gyulai, kapuvári húsgyárak, azt is szerették volna, ha Szász az önkormányzatok adóssága ügyében az önkormányzatok mellé áll. Támadták az elnököt azért is, mert hagyta, hogy a bankok a tranzakciós illetéket áthárítsák a fogyasztókra, és eleve azt várták volna, hogy keményebb legyen a bankokkal, valamint Simor András ellensúlya legyen a pénzügyi rendszerrel kapcsolatos kérdésekben. De azért is belekötöttek, mert a Stabilitás Pénztárszövetség volt főtitkára – aki a nyugdíjak lenyúlásakor kormányellenes nyilatkozatokat tett – állást kapott a felügyeletnél. Az MNB–PSZÁF integráció keretében pedig a felügyelet állománya átmehet a jegybankhoz, kivéve az elnököt és az alelnököket – emlékeztet a Figyelő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!