szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

14 százalékos zuhanást követően felfelé korrigált az OTP Bank részvényárfolyama azt követően, hogy kiderült, Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója csütörtökön értékesítette az ellenőrzése alatt lévő részvények több mint felét. Csányi elsősorban agrár- és élelmiszeripari beruházások finanszírozására csoportosítja át az értékesítésből származó bevételt. Az OTP részvényárfolyamának további alakulása függ a kormány devizahiteleseket megsegítő újabb döntésétől, és attól is, hogy az OTP Bank vezetői terveznek-e a következő napokban eladásokat.

Elérte a 10 százalékos napi zuhanást az OTP a budapesti tőzsdén, a részvények kereskedését délután kettő előtt nem sokkal felfüggesztették, majd pár perccel később a kereskedés újra folytatódhatott. Ezek után még további, majdnem 4 százalékot gyengültek a bank papírjai, amelyek később a 10 százalékos mínusz alá kúsztak vissza.

"Ez a közel 14 százalékos napon belüli esés már pániknak nevezhető, amit alapvetően Csányi Sándor elnök-vezérigazgatóhoz köthető részvényeladások okoztak. (Csányi magánszemélyként és a Bonitas 2002 Kft.-n keresztül összesen 1,693 ezer darab részvénytől vált meg, és 1,160 ezer darab maradt az ellenőrzése alatt – a szerk.) A bankvezér szerencsétlen időpontban vált meg az ellenőrzése alatt lévő részvények több mint a felétől. Akkor, amikor a kormány bejelentette, hogy újabb devizahiteles-mentőprogramra készül, de annak kontúrjai még nem látszanak. Ugyan Csányi Sándor élelmiszeripari befektetései indokolhatják azt, hogy szüksége van nagyobb készpénzmennyiségre, de a bankrészvény tulajdonosainak ezzel mégis azt üzeni, hogy jobban megéri adott esetben élelmiszeripari befektetésekben tartani a pénzt, mint OTP-ben" – mondta a hvg.hu megkeresésére Gyurcsik Attila, a Concorde Zrt. vezető elemzője Gyurcsik szerint az OTP árfolyamát két dolog befolyásolhatja a következő napokban.

Az, hogy Csányi Sándor vagy a menedzsment további tagjai terveznek-e még eladásokat egy alacsonyabb árfolyamon is. És hogy milyen döntés születik a jövő szerdai kormányülésen egy esetleges újabb végtörlesztési körről. Ha a bankokat radikálisan megsarcoló változat győz, akkor szintén lehetnek itt még mozgások, bár az ezer forintos árfolyamcsökkenésnél nagyobb visszaesés akkor sem lenne indokolt – mondta az elemző.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján is megjelent tájékoztatás szerint az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója tízezer darab részvény megtartása mellett értékesítette a személyes tulajdonában lévő OTP Bank-részvényeket. Ezzel egy időben a Bonitás 2002 Zrt. – mint Csányi Sándor minősített befolyása alatt álló társaság – értékesítette a tulajdonában lévő OTP Bank-részvények jelentős részét Az elnök-vezérigazgató darabonként 4668 forintos átlagáron 342 818 darab OTP-törzsrészvényt értékesített.

Emellett a Bonitás 2002 Zrt. a Budapesti Értéktőzsdén darabonként 4617 forintos átlagáron 1 millió 350 000 darab OTP-törzsrészvényt adott el. Így a Bonitás 2002 Zrt. tulajdona az OTP Bank által kibocsátott részvényből 1 millió 150 000 darabra (0,41 százalékra) csökkent. Csányi élelmiszeripari érdekeltségeiben, a Bonafarm-csoportban jelenleg is több, nagy tőkeigényű beruházást terveznek: zajlik egy öntözőrendszer fejlesztés, egy korszerű állattenyésztő telep építése, de a Bonfarm részt vesz egy nagy kapacitású vágóhíd kialakításában is. Ugyanakkor nem Csányi az egyetlen OTP-vezető, aki az utóbbi időkben megvált a bank részvényeitől. Dr. Utassy László igazgatósági tag július 9-én egy 113 milliós csomagtól vált meg, Takáts Ákos vezérigazgató-helyettes több mint 42 ezer részvényt dobott piacra július 5-én 207 millió forint értékben, Michnai András fb-tag június végén 22 millió, Gyuris Dániel vezérigazgató-helyettes június közepén 273 millió, dr. Gresa István igazgatósági tag pedig szintén június közepén vált meg 249 milliót érő pakettjétől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!