szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az USA messze a legtöbbet költi egészségügyre, a társadalom mégsem él egészségesebben, mint 20 éve. Az amerikai egészségügybe öntött pénzeket a jelenleginél jóval hatékonyabban kellene felhasználni.

Érdekes ellentmondásra világított rá az OECD egy tanulmánya, melyből kiderül, hogy az Egyesült Államok (USA) költi a legtöbbet egészségügyre – a GDP 17,7 százalékát 2011-ben, szemben például a 7,9 százalékos magyar értékkel, vagy a 9,3 százalékos OECD-átlaggal –, a legfontosabb egészségügyi mutatókban mégis visszacsúszott a többi OECD-országhoz képest – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja. A GDP majdnem 18 százalékára rúgó egészségügyi kiadás egy generációval ezelőtt még csupán álom volt a tengerentúlon, mára azonban valósággá vált, amit az amerikai kormányok rendre sikerként könyvelnek el. A pluszpénzeknek meg is lett az eredménye, a várható élettartam ugyanis az 1990-ben mért 75,2 évről 2010-re 78,2 évre nőtt.

A kormányzati diadalmenet szépséghibája ugyanakkor az, hogy az USA az OECD-országok rangsorában ezen időszak alatt mind a várható élettartam, mind az életminőség tekintetében visszaesett, a fejlett országokhoz mért hátránya pedig érezhetően növekedett. Bár a jelentős pluszkiadásoknak köszönhetően valóban tovább élnek az amerikaiak, mint 20 évvel ezelőtt, egészségesebben azonban semmiképp.

A hiba tehát valahol a pénzek felhasználásának hatékonyságában van – mutat rá Christopher Murray, a University of Washington kutatója –, és abban, hogy az állam legnagyobb igyekezete ellenére az egyének életformája ma jóval egészségtelenebb, mint volt 20 évvel ezelőtt. Ma jóval többen küzdenek például túlsúllyal, ami egy sor betegség kialakulásának – cukorbetegség, vese- és májbetegségek – lehet az oka. A túlsúly visszavezethető a diéta hiányára és az egészségtelen ételek fogyasztására, amely területeken bőven lenne hova előrelépnie az USA-nak. A kutató említi még a rendszeres sport hiányát és a munkahelyi stresszt, ami ugyancsak gyakoribb ma, mint volt 20 éve.

Mindezen tényezőket figyelembe véve a szakember rámutat, hogy az amerikai egészségügybe öntött pénzeket a jelenleginél jóval hatékonyabban kellene felhasználni, és elsősorban az egyének életformáján lehetne alakítani, hogy az lehetővé tegye a jóval nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb életet. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!