Az RSM DTM adótanácsadó cég kiszámolta, hogyan változhatnak a nettó bérek a családi adókedvezmény kiterjesztésével.
A háromgyerekes családok nyernek legtöbbet a családi adókedvezmény kiterjesztéséből. Az átlagkereset-közeli 220 ezer forint bruttó bérből számított nettó az idei 179 300 forinthoz képest akár 216 700-ra is nőhet – írja blogján az RSM DTM adótanácsadó cég.
A kormány szerdán döntött úgy, hogy kiterjeszti a családi adókedvezményt. Így azok, akik a személyi jövedelemadójukból nem tudták teljes mértékben igénybe venni a kedvezményeket, jövőre a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból, a 10 százalékos nyugdíjjárulékból vagy mindkettőből leírhatják a fennmaradó részeket.
Az RSM DTM kiszámolta, ezzel a változással együtt hogyan alakulnak ugyanazon bruttó bérhez kapcsolódóan a nettó kifizetések attól függően, hány gyermek után veszik igénybe a kedvezményeket.
Az egyke családokat nem érinti a kiterjesztés, az ő nettó bérük az idei évhez képest változatlan marad, így például a havi 98 ezer forintos bruttó minimálbérből 74 190 marad a zsebben, az átlagbérhez közelítő 220 ezer bruttóból pedig 154 100 forint.
Két gyermek esetén az alacsonyabb bérűek tudják majd nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékaikból leírni a fennmaradó részt, így a 120 ezer forint bruttó alatti havi jövedelem 800-4320 forinttal több nettót jelenthet az ideihez képest, a magasabb béreket a kiterjesztés változatlanul hagyja.
Három gyermek esetében láthatóak azonban az igazi változások. Itt a minimálbérből akár 96 530 forint nettó is megtartható, ha a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékból is érvényesítik a kedvezményt; de egy magasabb, 300 ezer forint bruttó jövedelem esetén a kedvezmény jelentette nettóbér-növekedés 51 ezer forint is lehet, 220 ezer forint bruttóból pedig akár 216 700 forint nettó is kijöhet.
DTM számításainak tanulsága szerint a negyedik gyereket csak 300 ezer forint bruttó jövedelem felett „éri meg” bevállalni – már ha valaki a családi adókedvezmény kiterjesztése alapján fontolja meg a kérdést. A számítások szerint ilyen esetben 400 ezer forint bruttóból akár 394 ezer nettót is megtarthatnak a nagycsaládosok, ha sikerül mind az egészségbiztosítási, mind a nyugdíjjárulékból leírniuk a kedvezményt.