Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Ha a bevándorlók az olcsó munkaerejükkel viszik a háztartást és gondozzák az idős rokonokat, akkor a fejlett gazdaságban a nyugdíjkorhatárhoz közeledő nők tovább dolgozhatnak. Magyarország ebből a szempontból hátrányos helyzetben van.
"Mi már örökké fogunk dolgozni, nekünk már nem lesz nyugdíjunk" – hangzik el gyakran baráti-családi körben, utalva arra, hogy az elöregedő társadalmaknak betudhatóan a jövőben a nyugdíjkorhatár emelésére, és a nyugdíjkifizetések reálértékének számottevő csökkenésére kell számítani. Ha a demográfiai folyamatok nem változnak Európában, akkor valóban úgy tűnik, hogy nincs más út – a demográfiával kapcsolatban azért vannak optimisták is –, egy friss elemzés ugyanakkor arra világít rá, hogy a fejlett európai államokban jóval könnyebb lesz megélni a nyugdíjkorhatár emelését, mint azt a legtöbben gondolnák – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
Három olasz kutató (Peri, Romiti és Rossi) ugyanis rámutat, hogy a fejlett európai gazdaságokba érkező bevándorlók által jelentett rendkívül olcsó munkaerő lehetővé teszi a helyi lakosoknak, hogy az eddigieknél tovább dolgozzanak. Az olcsó munkaerőnek köszönhetően ugyanis a házimunkát és az idős rokonok gondozását nyugodtan rá lehet bízni a bevándorlókra, miközben a fejlett gazdaság helyi lakosai – különösen az idősebb nők – nyugodtan mehetnek dolgozni. A nyugdíjrendszer így fenntarthatóvá válik, a helyi lakosok ugyanis az eddigieknél tovább dolgoznak, a bevándorlók pedig – azon túl, hogy ugyancsak javítják az eltartó-eltartott arányt – gondoskodnak arról, hogy az idősebb dolgozó nőknek ne kelljen olyan "időrabló" tevékenységeket folytatniuk, mint házimunka, vagy az idős rokonok, esetleg szülők ápolása.
Az elemzés megnyugtatónak tűnhet a blog szerint – kérdés azonban, hogy valóban megnyugtató-e egy olyan jövőkép, ami még több munkát ígér –, hiszen rámutat, hogy az olcsó munkaerőt jelentő bevándorlásnak köszönhetően a fejlett európai gazdaságokban a helyi lakosok, különösen a nők minden gond nélkül megengedhetik majd maguknak, hogy az eddigieknél tovább és többet dolgozzanak, miközben a háztartásért és az idős rokonok gondozásáért sem kell aggódniuk. A soron következő évtizedekben tehát minden gond nélkül lehet majd 70, sőt akár 80 évesen is dolgozni, ez valóban megnyugtató, arról ugyanakkor nem szólnak az elemzések, hogy vajon mi lesz azon országok nyugdíjrendszereivel, melyekbe nem érkezik elegendő létszámban olcsó munkaerő. A nagy kérdés azonban, hogy mi lesz a magyar rendszerrel, ahol se bevándorlók, se fiatalok, se adófizetők nincsenek kellően nagy számban.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.