szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezt a sokak számára meglepő információt osztotta meg Szergej Kirijenko Szentpéterváron azon a regionális fórumon, ahol az atomtermelés, termelésbiztonság témakörben a Roszatom vezérigazgatójaként felszólalt.

Visszatér a bizalom az atomerőmű-építésekkel kapcsolatban, és a 2030-ig szóló előrejelzés már elérte azt a szintet, ami a két és fél éve megrongálódott – majd mára kiderült: tönkrement – fukusimai reaktor balesete előtt volt jellemző. A Roszatom vezérigazgatója ugyanakkor rámutatott: az utóbbi években a nukleáris prognózis "földrajza" alaposan megváltozott, mert lekerült a térképről Németország és Japán, viszont egy sor európai állam feliratkozott a listára, olyanok is, akik Fukusima előtt nem voltak ennyire határozottak.

Az atomenergiainfo által idézett Kirienko az optimista hangulatot azzal is megtoldotta, hogy kijelentette: ha az indiai Kudankulamban orosz közreműködéssel épülő nukleáris üzemet érte volna olyan erejű fölrengés, mint ami a japán erőművet tönkretette, "az semmilyen hatással sem lett volna a környezetre”. A Roszatom vezetője szerint ez annak köszönhető, hogy minden Oroszországban ma épülő nukleáris reaktoregység már megfelel a Fukusima után bevezetett biztonsági előírásoknak, és így a külföldi érdeklődés is élénkült az orosz technológia iránt.

Épp csak tegnapi hír, hogy a Leningrádi, a Kurszki és a Szmolenszki Atomerőmű reaktorai kapják meg utoljára a kellő szeizmológiai védelmet, melynek beépítése két évbe kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!