szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mexikó megnyitja energiapiacát a magáncégek, köztük a külföldi nagyvállalatok előtt. Az erről szóló törvényt a héten írta alá a mexikói elnök. Enrique Pena Nieto a törvény kihirdetésekor azt mondta: megszüntették az akadályokat, amelyek eddig gátolták, hogy Mexikó gyorsított tempóban és fenntarthatóan fejlődjön.

A reform segítségével ki tudják termelni a kőolajat a mélyvízi területekről és jobban ki tudják használni a palagáztartalékokat, hogy olyan gázhoz jussanak, amellyel olcsóbb elektromos áramot tudnak termelni – magyarázta az elnök.

A mexikói kormány számításai szerint a reformnak köszönhetően 2018-ig évi 60 milliárd dollárral nőhet a beruházások volumene a mexikói szénhidrogén-iparban, amely körülbelül duplája a jelenleginek – jelentette a Reuters hírügynökség.

A 76 éven át "szent tehénnek" tartott, állami monopóliumként kezelt energiapiac megnyitása előtt álló alkotmányjogi akadályokat még múlt év decemberében, alkotmánymódosítással hárította el a mexikói kongresszus.

A most elfogadott törvénycsomag értelmében az olajkitermelésért eddig egyedül felelős állami olajvállalat, a Pemex és a mexikói villamosenergia szolgáltató, a CFE magáncégekkel is szerződést köthet jövőbeli beruházásokra. Több nemzetközi olajipari nagyvállalat, mint a Royal Dutch Shell és az ExxonMobil is figyelemmel kísérte a törvényalkotási folyamatot és bizakodóan nyilatkoztak a Mexikóban megnyíló új lehetőségekről.

A mexikói gazdaság tavaly 1,1 százalékkal bővült, részben a magánbefektetések elmaradása miatt, aminek a fő oka az országban alkalmazott magas adókulcsok voltak. Idén 2,5 százalékkal növekszik Mexikó hazai összterméke (GDP) az elemzők szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!