szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy számítási módszertani módosítással a Központi Statisztikai Hivatal megfelezheti a Magyarországon élő szegények számát, tehát szó sincs arról, hogy egyik évről a másikra radikális eredménnyel számolná fel a kormány a szegénységet. Akár kétmillió főt is kisorolhatnak a szegények rétegéből, pusztán azzal, hogy átírják a minimális ételbevitel értékét.

A legfrissebb jelentések szerint a lakosság 40 százaléka él a létminimum alatt, összesen 3,6-3-8 millió főről beszélhetünk az országban, akik nélkülözésben élnek. A KSH új módszertana teljesen átrajzolná a számokat, akár 1,2-2 millió fővel is csökkenhet statisztikailag a szegények száma – írja a Világgazdaság. A hivatal szerint az új módszer jobban tükrözi majd, hogy valójában hány szegény él az országban.

A lap Ferge Zsuzsa szociológust idézi, akit a KSH tájékoztatott arról, hogy az új módszerben a létminimum fogalma nem azt jelenti, hogy az alatta élők szegények, hanem csak azt, hogy "különböző hiányokat szenvednek el az emberek". Az eddigi módszertan alapján a létminimum alatt élők és a szegények között szinte egyenlőségjelet lehetett tenni, ugyanis ebbe a rétegbe tartoznak azok, akik nem képesek finanszírozni egy váratlan kiadást, nem tudnak évente elmenni nyaralni, hiteltörlesztési gondjuk van, vagy nem jut hús az asztalra minden második nap.

A KSH szerint azonban csak egy sokkal szűkebb réteg, az eddigi fele valóban szegény. Még nem dőlt el, hogy egyszerűen áttérnek-e az amerikai módszertanra, vagy a jelenlegit módosítják úgy, hogy csökkentik a napi minimális kalóriabevitel értékét – szerintük 1800 kalória is elegendő egy felnőtt számára, ez szembemegy a táplálkozási szakemberek véleményével. Az új eredmények vélhetően a lakosság 18-25 százaléka közé teszi majd a szegények számát.

Az eddigi rendszer szerint fejenként 87 300 forint volt a létminimum összege egy felnőtt számára, de egy átlagos négyfős családnak 253 ezer forintra volt szüksége havonta. Az amerikai módszer 76 ezer forintra módosítaná le a küszöböt, és 160-180 ezer forint közé módosulhat a családi érték – írja a gazdasági lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!