szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A venezuelai elnök helyi idő szerint kedden bejelentette, hogy kormánya ismét párbeszédet kezd az Egyesült Államokkal. Nicolas Maduro sürgette, hogy nyolc év után a két ország fővárosába ismét nagyköveti szintű diplomáciai képviselőket állítsanak. John Kerry amerikai külügyminiszter megerősítette, hogy Washington és Caracas a feszültségek csökkentése érdekében magas szintű egyeztetéseket kezd.

Korábban az amerikai diplomácia vezetője venezuelai kollégájával, Delcy Rodríguezzel az Amerikai Államok Szervezetének gyűlésén négyszemközt egyeztetett.

A két ország kapcsolatai Hugo Chávez egykori venezuelai elnök 1999-es hatalomra lépése után kerültek mélypontra. Venezuela 2008-ban felfüggesztette diplomáciai kapcsolatait az Egyesült Államokkal. Barack Obama amerikai elnök hivatalba lépése után, 2009-ben a két ország ismét tett erőfeszítéseket a viszony normalizálására, de a két ország diplomáciai képviseletét 2010 óta nagykövetek helyett ügyvivők vezetik.

Maduro a bolívári szocializmus jegyében gyakran ostorozza az amerikai imperializmust, és többször is azzal vádolta meg Washingtont, hogy részt vesz a kormánya megbuktatására irányuló kísérletekben.

Az ideológiai ellentétek ellenére az Egyesült Államok viszont továbbra is a világ legnagyobb olajtartalékaival rendelkező Venezuela egyetlen terméke és exportcikke, a kőolaj legnagyobb felvevőpiaca.

A világpiaci olajár esése miatt a venezuelai gazdaság hónapok óta tartó mélyrepülésbe kezdett. A dél-amerikai országban súlyos politikai és társadalmi válság van. Rendszeresek az áramkimaradások, élelmiszer- és gyógyszerhiány lépett fel, mindennaposak a fosztogatások és a demonstrációk.

A venezuelai elnök leváltására az ellenzék népszavazást kezdeményez, amelynek első szakaszában 1,8 millió támogató aláírást gyűjtöttek össze.

Egy kiló csirke 24 ezer, egy kiló kukoricaliszt 5 ezer forint Venezuelában
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!