Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Akár 280 ezer forintot is visszakaphatnak az államtól év végén a megtakarítók. Két fontos új szabály született idén, mindkettő a fogyasztóknak kedvez.
Az egyik új szabály a kamatjövedelmeket terhelő, 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) megfizetésének eltörlése, a másik a Tartós Befektetési Számla szabályainak (TBSZ) módosítása. Az előbbi mindegyik megtakarítási formát érinti. Utóbbi pedig azért fontos, mert lehetővé teszik, hogy ne csak a 3. év után vehessünk ki részösszeget a számláról, hanem 5 év után is.
Adó-visszatérítés és állami támogatás
Az állam kétféle módon kedvezhet a megtakarítóknak, mégpedig adó-visszatérítések és különféle állami támogatások formájában. Ha adó-visszatérítés formájában kapunk kedvezményt, akkor az általunk befizetett adóból utalnak vissza, amíg az fedezetet teremt rá. Itt korlátba is ütközünk, ugyanis a különféle lehetőségeken keresztül maximum 280 ezer forintig lehetséges igénybe venni az adó-visszatérítést. Az állami támogatás más, ennek is van ugyan felső korlátja, de ezt az adózásunktól függetlenül írják jóvá a befizetéseink után.
Év végi pluszpénzek keresik a helyüket
A Bankmonitor tavalyhoz hasonlóan idén is összegyűjtötte azokat a lehetőségeket, amelyek az év végén segítik optimalizálni az adónkat. Számos mód adódik a fizetendő adó lefaragására, a lenti táblázat a lehetőségeket foglalja keretbe.
A Tartós Befektetési Számla
A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) elsősorban a többéves időtávban gondolkozóknak szól, 3 év után már a 10 százalékos kamatadó fizetésével megússzuk, míg 5 év után már teljes adómentességet érhetünk el. Azt is tartsuk észben, hogy jövőre megtakarításunk adózása is változni fog, így 2017 elejétől a kamatjövedelmeinket a 6 százalékos EHO nem terheli, ami természetesen a TBSZ-re is vonatkozik.
A 0. év tulajdonképpen a gyűjtőév, amikor is az év végéig a megtakarításunkat a számlára el kell helyezni, ugyanis ezt követően már nincs lehetőség a számlára pénzt befizetni. Persze az összeg befizetését az év végéig bármikor megtehetjük, így nem szükséges egy teljes évet kivárni, akár pár napra lerövidíthető a történet.
A TBSZ-t úgy kell felfognunk, mint egy normál értékpapírszámlát, amelyre ennek megfelelő befektetéseket vásárolhatunk (akár tartós lekötött betétet is elhelyezhetünk), csak ezen felül még az a képessége is megvan, hogy elért hozamunk után az 5 év elteltével adómentességet is elérhetünk.
A 3. év után már van lehetőségünk befektetésünk egy részét is kivenni 10 százalékos adózás mellett, ilyenkor természetesen a fennmaradó rész gond nélkül hozamot termelve ketyeg tovább az 5. év végéig. Ha az 5. év végét is kivárjuk, már teljesen megússzuk az adózást, így a pénzünk által elért hozam tisztán a miénk lehet.
Ráadásul az 5. év végén gond nélkül lehet görgetni tovább a befektetésünket egy újabb 3-5 éves időszakra, úgy, hogy ekkor már nem kell kivárnunk a gyűjtőévet és a teljes összeggel indul a számla. Az új szabályozásnak megfelelően az 5. év végén is kivehetjük a pénzünk egy részét, úgy, hogy az adómentességet sem bukjuk el.
Nyugdíj-előtakarékossági számla
A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) azoknak megfelelő megoldás, akik jól eligazodnak a befektetések világában, hiszen itt saját magunknak kell megválasztani a nyugdíjcélú befektetéseket. Itt sem ütközik akadályba, hogy év végi bónuszunk a számlán landoljon, sőt a számlatulajdonosok jó része csak ekkora időzíti az utalást.
Minden egyes befizetett forintunk után 20 fillér támogatást kapunk, úgy, hogy a maximálisan kihasználható adó-visszatérítés 100 ezer forintra rúg (130 ezer forint, ha 2020-ig nyugdíjba vonulunk). Gyors fejszámolás után rájöhetünk, hogy 500 ezer forintot kell befizetni ahhoz, hogy a keretet teljes mértékben ki tudjuk használni.
Használja az alábbi nyugdíjkalkulátort, és megtudhatja, mire számíthat!
Az önkéntes pénztárak
Az önkéntes pénztárak között tűnnek fel az egészségpénztárak, az önsegélyező pénztárak és a leginkább ismert önkéntes nyugdíjpénztárak is (ÖNYP). A kiaknázható adó-visszatérítés ebben a körben a NYESZ-hez hasonlóan 20 százalék, viszont a maximális korlát már 150 ezer forintot ér el. A felhasználás köre is nagy eltérést mutat pénztáranként, ezért a következő táblázatban a legfontosabb jellemzőket összefoglaljuk.
A nyugdíjbiztosítás
A nyugdíjbiztosítás alapvetően egy befektetési egységekhez kötött (unit-linked) biztosítás. Itt is jár a 20 százalék, maximum 150 ezer forintos adó-visszatérítés.
A Babakötvény
Azoknak, akiknek év végén befolyik némi pénz, vagy csak szimplán takarékoskodnának gyermeküknek, a Babakötvény is jó megoldást jelent. A Magyar Államkincstár egyébként is nyit minden újszülött számára egy számlát, melyen 42 500 forintot is elhelyez. Semmi akadálya nincs, hogy ezt folytassuk is, ráadásul a befizetéseinkre az állam 10 százalékos támogatást is fizet, évente maximum 6000 forintot. Hozam szempontjából sem rossz választás a Babakötvény, hiszen a mindenkori infláció fölé 3 százalékot ígér, tehát a 3 százalékos reálhozam minden további nélkül elérhető.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A külügy megtalálta Habsburg György párizsi nagykövet utódját.
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Szeptember 1-én kezdődik és 2026. június 19-ig (péntekig) tart.
Az egész késő esti talkshow-formátum került végveszélybe.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.
Még a magyar kormányfő illiberális politikája sem riasztja el őket.