Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A legszegényebbek helyzete még annál is rosszabb, mint ahogy eddig gondoltuk, nyolc dollármilliárdosnak van összesen annyi pénze, mint a Föld szegényebb felének.
A világ nyolc leggazdagabb emberének akkora a vagyona, mint a legszegényebb 3,6 milliárdnak – ezt állítja a szegénységgel foglalkozó brit Oxfam intézet vizsgálata.
A szervezet tavaly még úgy számolt, hogy a leggazdagabb 62 ember vagyona akkora, mint a Föld szegényebb feléé. Azóta viszont pontosították a számításaikat. A tavalyihoz képest mért különbség oka nem elsősorban az, hogy a szupergazdagoknak még több pénzük lett, hanem az, hogy a szegények helyzete még annál is sokkal rosszabb, mint ahogy eredetileg mérték. Az előző becsléshez képest elsősorban Indiában és Kínában romlottak a legszegényebbek mutatói.
Ráadásul a társadalmi különbségek egyre nőnek. A Föld lakóinak 70 százaléka olyan országban él, ahol az elmúlt harminc évben nagyobb lett az egyenlőtlenség. A nők és férfiak bérei között is nagy az eltérés. Az Oxfam itt egészen extrém számot húzott elő: ugyan csökken a két nem fizetése közötti különbség, ha ez a mostani tempóban folytatódna, akkor alig 2187-ig kellene várni, hogy azonosak legyenek a bérek.
Akiknek együtt annyi pénzük van, mint a világ szegényebb felének |
Bill Gates, a Microsoft alapítója (75 milliárd dollár) Amancia Ortega, a Zara-tulajdonos Inditex alapítója (67 milliárd) Warren Buffet, befektető (60,8 milliárd) Carlos Slim Helu, a Grupo Carso tulajdonosa (50 milliárd) Jeff Bezos, az Amazon alapítója (45,2 milliárd) Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója (44,6 milliárd) Larry Ellison, az Oracle alapítója (43,6 milliárd) Michael Bloomberg, a Bloomberg LP tulajdonosa (40 milliárd) |
Az Oxfam adatait sokan kritizálják. Ben Southwood, az Adam Smith Institute kutatásainak vezetője például azt nyilatkozta most a BBC-nek: hiába igazak a számok, egyszerűen nem azt mérik, ami igazán fontos volna. A lényeg ugyanis szerinte nem az, hogy mennyi pénzük van a szupergazdagoknak, hanem az, hogy a szegények helyzete a saját korábbi állapotukhoz képest javul-e. Márpedig javul – és ennek semmi köze nincs ahhoz, hogy a legpénzesebbeknek hány milliárd dollárjuk van.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.