szerző:
Torontáli Zoltán
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, a magyarok sokkal reálisabban közelítik meg a veronai buszbaleset utáni helyzetet, mint az internetes konzultációt kezdeményező kormány.

Nem csak a szakemberek, hanem az olvasók is értelmetlennek tartják, hogy laikusok mondjanak véleményt a buszos közlekedés szabályozásáról – ez derül ki a hvg.hu online kérdőívére, vagyis nem reprezentatív felmérésére beérkezett több, mint 4 ezer válaszból.

A szavazást azután indítottuk, hogy a kormány bejelentette, a nemzeti konzultáció részeként megkérdezi az embereket, szerintük kell-e módosítani a gyerekeket (is) szállító buszok éjszakai közlekedésén és a sofőrökkel szemben támasztott követelményeken a tragikus veronai baleset miatt.

Még nem tudni, hogy a kormány pontosan mit fog kérdezni a lakosságtól, az első hírekből csak annyi derült ki, hogy felvetnék a buszok éjjel 11 és hajnali 4 óra közötti közlekedésének tiltását, és a sofőrök egészségügyi alkalmasságának szigorúbb vizsgálatát.

Amint arra cikkünkben rámutattunk, a felvetés szakmai alapon indokolatlan, ésszerűtlen és átgondolatlan is. A buszos közlekedés ugyanis európai szinten régóta jól szabályozott terület, a követelmények betartásával pedig a balesetek többnyire elkerülhetőek. Az éjjeli vezetés tiltása nem csak példátlan lenne, de számos problémát is okozna, egyebek között drágábbá, kényelmetlenebbé és logikátlanná tenné az utazások szervezését.

Nem reprezentaív felmérésünken részt vevő olvasóink elsöprő többsége egyetért ezekkel az állításokkal: 90,4 százalékuk elegendőnek tartja a jelenlegi uniós szabályozás betartását a buszok közlekedésére, 87,5 százalékuk szerint pedig megfelelőek a sofőrök egészségügyi alkalmasságára vonatkozó szabályok, csak be kell azokat tartani. A kormány eddig jelzett két változtatási felvetését tehát elsöprő többséggel tartják feleslegesnek.

AFP

Azt is tisztán látják az olvasók, hogy eleve értelmetlen feltenni nekik ilyen közlekedésszakmai kérdéseket, a válaszadók 96,4 százaléka szerint egy laikus szülő nyilvánvalóan nem tudja megmondani, hogy mit kellene szigorítani a szabályozáson (ha egyáltalán kellene). Vagyis vélhetően jól érzékelik a nemzeti konzultáció populista politikai jellegét.

Nagy az egyetértés a válaszadók között abban is, hogy nem lehet a gyerekek és a felnőttek buszos utaztatása között különbséget tenni, 82,7 százalék szerint nem kellene kevésbé szigorú szabályokat alkalmazni a felnőtteknél sem.

Az olvasók mereven elutasítják (98,2 százalékban), hogy a gyerekük hajnali négykor egy olyan buszon utazzon, amelynek a sofőrje talán csak három órát aludt. Ez azért érdekes, mert a 11-4 óra közötti kötelező szünet beiktatásával könnyen előfordulhatna az az eset, hogy az utazó csoportnak erre az időre meg kell állnia, a sofőr körülbelül három órát tudna aludni, és ha maradna a szabályok szerint vezetési ideje, akkor a volán mögé ülhetne hajnali négykor. A tapasztalatok szerint ráadásul a legveszélyesebb időszak a vezetés szempontjából a pirkadat, ami többnyire hajnali 4 óra után van.

A válaszokból kiderült az is, hogy a magyar szülők közel fele (46,6 százaléka) hajlandó lenne viselni annak a többletterhét, hogy egy buszos utazás a korlátozások miatt két éjszakával meghosszabbodna, és ennek árával drágább is lenne.

A másik olyan kérdés, amelyben a válaszadók leginkább megosztottak voltak, arra vonatkozott, hogy a szülők engednék-e a gyereküket olyan buszos céggel utazni, amely papíron külföldi lett, kikerülve ezzel a szigorúbb magyar szabályokat. A válaszadók 63,4 százaléka nem fogadná el ezt a lehetőséget, vagyis ragaszkodna a szigorúbb szabályoknak megfelelő magyar cég buszához (miközben a korábbi kérdésre adott válaszból kiderült, hogy a külföldi céggel szembeni uniós szabályokat is tökéletesen elegendőnek tartja).

Sokan (64,4 százalék) vannak azon a véleményen, hogy az uniós szabályoktól Magyarország nem tud eltérni. Ezt egyébként rosszul látják, mert bizonyos keretek betartása mellett reális lehetősége van egy szigorításnak, egyebek között alaposan meg kell tudni indokolni a lépést, és az nem sérthet más közösségi jogokat.

Viszonylag sokan hiszik (10,7 százalék), hogy a szigorított magyar szabályok átvételére még az uniót is rá bírnánk venni – ami a realitásokhoz képest meglehetősen földtől elrugaszkodott álláspontnak tűnik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!