szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megdöbbentő történeteket hallottunk azoktól, akik elmenekültek a kényszermunka elől; utánajártunk, hogyan juthatott csődbe egy magyar focicsapat; sok magyar utas poggyászait hagyták Budapesten a repülőtéren. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.

Hiába számít bűncselekménynek a kényszermunka, nagyon nehéz a felderítése. Szarvason megpróbálják a lehetetlent, ami nem is lehetetlen, van kiút, ha nem is könnyű. A vidéki hajléktalanok gabalyodnak bele többnyire a csicskatartás hálójába, szerény lakhatásért és ételért cserébe dolgoztatják a többségükben alkoholfüggő embereket, az ellátásaikat pedig zsebre teszik.

Szarvason az Ótemplomi Evangélikus Egyházközség úgy döntött: lakhatást adnak a kiszabadítottaknak - volt, aki akkor került oda, amikor látták, hogy közmunkásként nincs pénze ebédre, és előtte agyba-főbe verték fogvatartói. Aki beköltözik a támogató házba, annak 13 200 forintot kell fizetnie egy kétágyas, fürdőszobás lakásért, kapnak a lakók tisztálkodószereket, mosószert, használhatják a közös konyhát, cserébe megpróbálnak megszabadulni a szenvedélyüktől.

--- voting control ---
olvasói fotó: Tóth Attila

Ritka rossz hete volt a Ryanairnek. Ahogy egy héttel korábban, úgy most is csomagok nélkül akartak egy gépet útnak indítani a Kanári-szigetekre Budapestről, de az utasok botrányt csaptak. Majd kiderült, hogy egy Dublinba tartó járat utasainak is Budapesten hagyták a poggyászait. Az utasok, akik inkább nem szálltak fel a gépre, perelnék a céget, a fogyasztóvédők nekimentek a Ryanairnek, és a Kormányhivatal is vizsgálatot rendelt el.

A légitársaság eközben története legnagyobb sztrájkját élte meg: szerdán és csütörtökön 2400 járatából több, mint háromszázat töröltek. A személyzet a munkakörülményekre panaszkodik, azt állítják, hogy ivóvízért is fizetniük kell a fedélzeten, betegszabadságra pedig csak akkor mehetnek, ha személyesen jelennek meg az orvosi igazolással. Erre válaszul a cég előbb elbocsátással fenyegette meg a sztrájkolókat, majd nyilvánosságra hozta, hogy mennyit keresnek a pilótái.

--- voting control ---

Hogyan történhet meg, hogy csődbe kerül egy magyar futballklub, miközben az állam százmilliárdokat költ el a focira? Erre voltunk kíváncsiak, amikor ellátogattunk Sopronba, ott ugyanis elfogyott a helyi másodosztályú klub pénze. A GYSEV 2015-ben kiszállt a csapat mögül, a klub működését pedig nem igazították a csökkenő bevételekhez. A csapatot üzemeltető kft. egy közleményben jelentette be a csődöt, miközben vagyona nincs, behajtani rajta semmit sem lehet. A cikkünk alapján egy önkormányzati képviselő feljelentést is tett hűtlen kezelés és sikkasztás gyanújával.

Fazekas István

Pedig az is kiderült, hogy van, amiben a magyar futball a régiónk élén jár: Közép- és Kelet-Európában sehol nem kap annyi pénzt a fociból legjobban élő kétszáz ember, mint nálunk. A legjobban keresők átlagos éves keresete 53 millió forint, ez már az osztrák, a dán, a svéd vagy a belga szint 80 százaléka.

--- voting control ---

Azt is megmondja a kormány, hogy az állami hivatalokba mikor jöhet a Télapó. A Nemzeti Kommunikációs Hivatal elkészített egy rendezvényszervezési útmutatót, így aztán 2019-től az állami intézményeknek éves rendezvényszervezési tervet kell készíteniük. Minden csapatépítő tréning, sportnap, munkahelyi ünnepség, workshop, vagy éppen Mikulás-ünnepség előkészületeiről be kell számolni – a Hivatal szerint a szabályozásra azért van szükség, hogy megkönnyítsék az érintett szervezetek adatszolgáltatását. Ellenben ha úgy tartanak Mikulás-ünnepséget, ha egy szülő vagy nagyszülő öltözik be Télapónak, akkor az már nem tartozik a kormányrendelet hatálya alá.

A hivataloknak az ötlettől számítva 5 munkanapjuk lesz arra, hogy hivatalosan jelezzék rendezvényszerzési szándékukat. A Nemzeti Kommunikációs Hivatal pedig 10 napon belül dönt majd, hogy támogatja-e vagy sem az elképzelést.

--- voting control ---

A hét képe: csigajelmezben futott le egy menetrend szerinti vonatot a Mátészalka és Debrecen közötti vasútvonal egy szakaszán egy aktivista.

RTL KLUB

Sokkal kevesebb pénzt keresnek a benzinkutasok, mint néhány évvel ezelőtt. A Mol 140-160, az autópálya melletti kutakhoz 180 ezer forintos nettó fizetésért keres dolgozókat, az OMV ennél többet, munkanaponként 12 ezer forint nettót kínál.

Pedig 2010-ben még 400 ezer forintot is hazavihetett az, aki egy autópálya melletti kúton dolgozott, és erre jött még rá a borravaló. Ráadásul most már trükközni sem lehet, annyira bekameráztak minden benzinkutat.

--- voting control ---

Elhagyott házak sorjáznak országszerte, főleg a falvakban, és nem csak azért, mert a fiatalok a városokba költöznek. Az országban lévő 4,4 millió lakásnak több mint a tizede, 560 ezer üres, de vidéken az arány a 15-18 százalékot is elérheti.

Sok a milliós vagy több százezres tartozással terhelt romos telek, amelyekkel az önkormányzat tudna mit kezdeni, de az adósságok miatt egy helyben topog, az ingatlan valódi gazdáját azonban nem tudja előkeríteni. De számos olyan ház is van, amely egy bank tulajdonába került, amely viszont nem tud mit kezdeni vele. Ahogy az is gyakran megesik, hogy a lakó halála után az időközben messzire költözött örökösök nem tudnak vagy nem akarnak bajlódni a házzal. Akad pozitív ellenpélda is: Pitvaroson például az önkormányzat romos ingatlanokat próbál megszerezni, minimálisan felújítani, majd eladni fiataloknak.

--- voting control ---
MTI / Kovács Attila

Tömegesen távozhatnak a rendőrségtől a dolgozók, ha megvalósul a terv, amely szerint 2019-től nem fizetnék ki a túlórát – röppent fel a hír. Egy blog szerint januártól a túlórákat már csak szabadnapban lehetne kiadni, pedig sok rendőr épp a túlórapénz miatt csatlakozott a testülethez.

A Belügyminisztérium egy közleményt küldött válaszul, amikor megkérdeztük, igaz-e a hír. Ebben annyit elismertek, hogy valami változás következik: december 31-ig szabadidő vagy pénz járt a túlszolgálatért, utána pedig illetményemelés jön, de ez „törvénymódosítást igényel, annak kapcsán a jogalkotók mérlegelhetik az eddig bevezetett szabályozások tartalmát”.

--- voting control ---
Reviczky Zsolt

A bezárás helyett egymilliárd forintos fejlesztés mellett döntöttek egy apró sváb falu, Berkenye szövetkezeténél. Így aztán már pudingokba, müzlikbe, joghurtokba, pizzákra készülnek a faluban feldolgozott gyümölcsök és zöldségek, egyebek között a Dr. Oetker és Nestlé termékeibe is.

A szövetkezet ügyvezetője azt mondta: az elmúlt húsz évben a málna megtermelésének költsége 10-15-szörösére nőtt, miközben csak a két évtizeddel korábbi ár kétszereséért lehet eladni. Emiatt megnézték, melyik gyümölcs az, amely nem igényel annyira sok kézi munkát, mint a málna, és átálltak a gépi betakarítású gyümölcsök termesztérésre, feldolgozására.

--- voting control ---

Ha ezt a cikket érdekesnek találta, van még: kövesse és ha tetszik, ossza meg ismerőseivel a gazdasági rovat Facebook-oldalának bejegyzéseit!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!