szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Nagy ára van annak, hogy sült kolbászt eszünk idén nyáron.

Rekordmennyiségű sertéshúst exportál az Európai Kínába, a világ legnagyobb disznóhizlaló országába: májusban 43 százalékkal növekedett a kivitel a tagállamokból az ázsiai országban, ahol múlt augusztus óta tombol az állatokra halálos afrikai sertéspestis, amelyet Ázsiában ebolának neveznek, mert éppúgy nincs rá gyógyszer, mint az Afrikában pusztító kórra. Védekezni csakis úgy lehet ellene ahogy azt nálunk is teszik: levágják a disznókat, és igyekeznek körzeti karanténokat felállítani. Egyelőre hiába: Kínában 1,2 millió, Vietnamban 2 millió disznót vágtak le.

Kínában van a világ legnagyobb sertésállománya: több mint 440 millió disznó. Ez több mint a fele a Föld sertésállományának. Kínában a csuzso, a disznóhús igen kedvelt tápláléknak számít: a Disznó a gazdagság és a szerencse szimbóluma a Mennyei Birodalomban.

Most azonban a katasztrófáé: tömegesen mennek csődbe a kis tenyésztők, akik kénytelenek idő előtt levágni a disznókat - írja a Bloomberg. Az Egyesült Államokat még nem érte el a sertéspestis, de a globalizált világban ez csak idő kérdése. Gondot jelent a sertéshúsellátás az egész világon - ismerte el a McDonald’s főnöke a CNBC kereskedelmi televíziónak, aki nem is titkolta: ez kihathat az árakra is.

Világméretű sertéshúshiány várható - erről nyilatkozott a Vox portálnak az egyik hongkongi egyetem állatorvos professzora, aki szerint a csapás akkora Kínában és a környéken, hogy évtizedek kellenek, míg helyreállnak a normális viszonyok a tenyésztésben. Dirk Pfeiffer, a hongkongi városi egyetem tanára szerint "globális áremelkedés várható, mert előbb vagy utóbb elfogynak a fagyasztotthús-készletek az érintett országokban. Az import egyelőre megoldást jelent, de hosszú távon nem pótolhatja a hatalmas kínai sertésállomány egy részének a kiesését. Kínában lehet, hogy az év végéig le kell vágni 200 millió disznót"

A FAO, az ENSZ mezőgazdasági szervezete egyelőre Kínán kivül Indokínát és Mongóliát sorolja a veszélyeztetett területek közé. Thaiföldön riadókészültségbe helyezték az állatorvosokat, mert Laoszból és Kínából jelentős mennyiségű sertéshúst csempésznek át a határon. Ez évezredes gyakorlat, de most fennáll a veszély, hogy a hús fertőzött. Szerencsére a „disznóebola” állatról emberre nem terjed, de állatokra igen. Ezt több európai országban, így nálunk is megtapasztalhatták, ahol fertőzött vaddisznókat találtak. Azt is biztosra veszik a szakértők, hogy turisták eldobott húsos szendvicseikkel hozhatták az állatokra nézve halálos vírust.

Európa azonban egyelőre profitál a kínaiak katasztrófájából hiszen jelenleg korlátlan mennyiségben lehet disznóhúst eladni a világ legnépesebb piacán. Az óriási exportlehetőség felhajtja az árakat mind a két oldalon. A kínaiak fogyasztói szokásai egyáltalán nem változnak meg attól, hogy a sertésvészben tömegesen pusztulnak el a disznók, sőt, a fokozódó jólét miatt egyre nagyobbak a fogyasztói igények. A sertéstenyésztők előtt tehát szép napok állnak, hiszen Európában sem kívánnak lemondani a sült kolbászokról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!