szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Más dolgokat is kifogásolt az Európai Parlament a kedd hajnalban elfogadott megállapodásban.

Az Európai Parlament „határozott sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy az Európai Tanács jelentősen gyengítette a Bizottság és a Parlament arra irányuló erőfeszítéseit, hogy a többéves pénzügyi keret és az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz keretében fenntartsák a jogállamiságot, az alapvető jogokat és a demokráciát” - többek között ez áll abban az állásfoglalásban, amelyet csütörtök délután fogadtak el az EP rendkívüli plenáris ülésén. Egyben azt várják el a képviselők, hogy maradjon az Európai Bizottság által korábban javasolt rendszer, amely alapján a jogállamiság normáit megsértő tagországokkal szemben alkalmazott szankciókat fordított minősített többséggel kelljen elfogadni, vagyis a többség az elutasításhoz kelljen.

Az állásfoglalás azért fontos, mivel az EP-nek jogában áll megvétózni az uniós állam- és kormányfők által kedd hajnalban elfogadott kompromisszumot a hétéves költségvetésről és a helyreállítási alapról. Ez az állásfoglalás pedig elutasítja ezt a megállapodást, a jogállamisági kritériumok felhígítása mellett amiatt, mivel több ponton (például az egészségügyi, oktatási és kutatási programok esetében) csökkentették a forrásokat. Ugyanakkor azt is felróják, hogy nem sikerült megállapodni az uniós kötvénykibocsátással finanszírozott 750 milliárd euró visszafizetésének feltételeiről sem. (A határozat csak annyit mond, hogy erről megkezdik a tárgyalásokat.) A parlament szerint az egyetlen módja ennek az úgynevezett saját források új formáinak létrehozása – vagyis nem fogadják el, hogy a tagállamoknak közvetlen befizetéssel kelljen majd 2028-tól fizetniük. Azt is sajnálatosnak tartja az EP, hogy nem került be a megállapodásba egy áthidaló megoldás, amellyel akár már 2020-ban támogatást nyújthatnának a keretből.

„A Parlament nem fog kész tények előtt meghajolni, és kész megtagadni a többéves pénzügyi kerettel kapcsolatos egyetértését mindaddig, amíg a Parlament és a Tanács közötti újabb tárgyalások során kielégítő megállapodás nem születik; emlékeztet arra, hogy a Parlamentnek mint társjogalkotónak a többéves pénzügyi keretből finanszírozott 40 uniós program mindegyikét jóvá kell hagynia” - olvasható az állásfoglalásban, amelyet a Fidesz képviselői nem szavaztak meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!