Nem várt helyről kapott súlyos bírálatot a kormány: Matolcsy György üzent hadat a gazdaságpolitikának

A jegybankelnök, volt nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány gazdaságpolitikája megugró inflációhoz és az ország elleni pénzügyi támadásokhoz vezet.

  • hvg.hu hvg.hu
Nem várt helyről kapott súlyos bírálatot a kormány: Matolcsy György üzent hadat a gazdaságpolitikának

A kormány költekezését ellensúlyozandó a Magyar Nemzeti Bank vezetése „elindítja a költségvetési egyensúly helyreállításáért vívott negyedik hadjáratát” – írja a Magyar Nemzet online kiadásán Matolcsy György, a jegybank elnöke. Bár a jegybanknak nem mandátuma a fiskális politika, így az államháztartási hiány csökkentése sem tartozik feladatai közé, a jegybankelnök – volt nemzetgazdasági miniszterként – magáénak érzi azt. Ez magyarázza azt is, hogy miért negyedik a hadjárat – az elsőt ugyanis még nemzetgazdasági miniszterként vívta meg Matolcsy. Ez 2010-2012 között is a hiány csökkentéséről szólt (akkor erre az EU is kötelezte Magyarországot), 2013-as MNB-s kinevezése után ezt a jegybank által elindított növekedési fordulat követte, amellyel, mint fogalmaz „megnyertük az évtizedet”. A harmadik hadjárat a mérleg bővítése volt, vagyis jelentős mennyiségű pénz zúdítása a gazdaságra a koronavírus-járvány idején, enélkül – hangsúlyozza Matolcsy – Magyarország nem lett volna képes a hatékony válságkezelésre.

És itt következik a negyedik hadjárat, amely – bár óriási várakozás előzi meg az MNB Monetáris Tanácsának keddi, várhatóan kamatemelésről döntő ülését – nem a monetáris szigorítást jelenti Matolcsy szerint. A volt miniszter ezzel szemben az újraválasztásra készülve szabadon költekező Orbán Viktor miniszterelnöknek üzent a kormánypárti lap online kiadásában. Méghozzá azt, hogy

a jövő évi költségvetés 5,9 százalékos hiányát hibásnak tartom, mert feleslegesen épít be jelentős kockázatokat a magyar gazdaság működésébe.

Matolcsy szerint hibásak a költségvetés kiindulópontjai: „a 2022. évi költségvetés nem lehet az újraindítás költségvetése, mert a magyar gazdaság már újraindul(t) ebben az évben” – emeli ki, hozzátéve, az első negyedévi növekedés jobb lett a vártnál, és az év egészére 6 százalék körüli bővülést várnak, ami az (egyik) legjobb lehet az EU-ban.

Ezért szerinte jövőre már nem indokolt a magas deficit, annál is inkább, mivel most másfél éven belül visszatér az ország a krízis előtti GDP-szinthez – 2008 után ez hat és fél évig tartott. Ráadásul a válság idején felhalmozódott kereslet nem találkozik a kínálattal, ami kiugró inflációhoz vezet. (Ennek letörése már annál inkább feladata a jegybanknak.)

„Tovább fűti az inflációt a költségvetés 5,9 százalékos GDP-arányos hiányából következő többletkereslet, ami a kiugrásokat tartósan magas inflációs pályára terelheti” – bár nem mondja ki Matolcsy, de utalhat ezzel a kormány jövő évi, hiányból fedezett „ajándékaira”, így a gyereket nevelők szja-visszatérítésére és a hiteltörlesztési moratórium tervezett meghosszabbítására.

Azt is kiemeli, hogy az EU-s felmentés a hiánycél teljesítése alól nem feltétlenül jó tanácsadó: „már sokszor előfordult az, hogy nem kellett volna hallgatni az EU véleményére” – fogalmaz. Azt is kiemeli, hogy

a V4-csoporton belül nálunk a legmagasabb az államadósság, egyben itt tervezik a legmagasabb hiányt 2022-re, ami az EU-n belül is a harmadik legnagyobb lenne.

Matolcsy szerint az igazi kockázat az, hogy ha a pénzpiacok fenntarthatatlannak ítélik a magyar gazdaságpolitikát, akkor erőteljes pénzügyi támadás érheti Magyarországot. Szerinte ezt a moratórium célzott átalakítása és a költségvetés módosítása védhetik ki. Ami előbbit illeti: az MNB hétfőn reggel közleményben hívta fel a lakosság figyelmét arra, mennyit veszíthetnek azzal, ha hallgatnak a kormányra, és élve a lehetőséggel bennmaradnak a moratóriumban. Ami utóbbit: Matolcsy szerint az állami beruházások megfelezése elég lenne az egyensúlyi pályához való visszatérésre. Ráadásul a GDP arányosan 7,1 százalék helyett javasolt 3 százalékos szint nagyjából megfelel az EU-s átlagszint felső határának, amivel a pénzpiacok összehasonlítják a magyar adatot. „A tervezett állami beruházások jelentős része ráadásul el sem indul 2021-ben, jó részük még 2022-ben sem, ezért felesleges megterhelni velük a költségvetést.”

Matolcsy jegyzetét – ahogy a Növekedés.hu-n megszokhattuk – egy idézettel zárja: „A bölcs ember többet tanul ellenségeitől, mint a bolond a barátaitól”. (Baltasar Gracián)

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.