Magyarországra tart az az Airbus 330-200F típusú teherszállító repülőgép, amit tavaly év végén vásárolt meg a kormány a Quatar Airways-től. A HA-LHU jelzésű repülő a Flightradar szerint este fél 7 előtt indult el Máltáról, és negyed 9 körül száll le Budapesten.
A gép a Külgazdasági és Külügyminisztériumé a planespotters.net szerint, és a Wizz Air légitársaság üzemelteti. Szijjártó Péter külügyminiszter 2020 decemberében jelentette be a teherszállító repülő megvásárlását. A vételt azzal indokolta, hogy így gyorsabban lehet beszerezni a koronavírus elleni védekezéshez szükséges eszközöket. 57,5 millió dollárt, azaz nagyjából 17 milliárd forintot fizetett érte a kormány.
A tranzakció októberben történt, de az Origonak már szeptemberben megerősítette a külügy, hogy erre készül. Akkor azt írta a repülőről az AIRportal.hu, hogy 2014-ben készült, az Airbus Toulouse-ban működő üzemében. A típus 65 tonnás hasznos terheléssel több mint 7400 kilométert képes megtenni. Utazómagassága 12 500 méter, utazósebessége 871 kilométer óránként.
A szeptemberi hír szerint a gép szabad áruszállítási kapacitásait a piacon egy erre szakosodott brókercég értékesíti majd, azaz amikor nincs állami feladat, a repülőgép bevételt termelhet. Idén februárban azonban még nem voltak meg ehhez a megfelelő papírjai a Wizz Airnek.
A Magyar Honvédség tavaly év végén tömbösítve küldte meg a hvg.hu-nak, hogy az állami vezetők közül kik és hova utaztak a honvédségi repülőgépekkel, ezért egyesével kikértük az adatokat a minisztériumoktól illetve a Köztársasági Elnöki Hivataltól. A Miniszterelnökség nem tudja, Orbán hova repült, a külügy húzza az időt, az Áder Jánosra és Pintér Sándorra vonatkozó adatokat viszont megkaptuk.