szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Folytatódik a dollár árfolyamának erősödése, az amerikai deviza utolérte az eurót, a forint pedig mindkettővel szemben 414-ig gyengült. Az erős dollár minden más devizát használó ország számára megdrágítja a nyersanyagokat, vagyis az inflációt fűti.

Július 12-én is folytatódott a dollár árfolyamának erősödése, az amerikai deviza az euróval szemben lényegében elérte a paritást, vagyis azt a pontot, amikor egy dollár egy eurót ért. Az árfolyam elmozdult erről a pontról, a dollár valamelyest gyengült, ám ez a helyzeten és a dollár erősödő trendjén mit sem változtat.

Közben ennek megfelelően a forint dollárral szembeni árfolyama romlott, egészen 414-ig. (Ez újabb történelmi mélypont, bár a történelmi mélypontok sorában ez már alig hír.) Mivel a dollár és az euró lényegében paritáson vannak, az euróval szembeni árfolyam is 414-en állt.

Utoljára a 2000-es évek elején fordult elő 1 alatti árfolyam, vagyis, hogy a dollár erősebb volt az eurónál – írja kommentárjában az Erste Bank. Több tényező is a dollárt támogatja. Ezek közül az egyik legfontosabb a masszív kamatkülönbözet, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ugyanis már kamatemelési ciklusba kezdett. Fontos tényező, hogy a háború miatti növekedési félelmek főleg Európát sújtják. A globális negatív befektetői hangulatban a menedékeszközök iránt nő a kereslet – márpedig a dollár az egyik legfontosabb menedékeszköz, különösen magas amerikai kamatok mellett.

Bár fundamentálisan több tényező is a dollár erősödését vetíti előre, technikai okokból, a beállított opciós ügyletek alapján mégsem tűnik úgy, hogy tartósan paritás alatt tud ragadni az árfolyam, vagyis hogy a dollár tartósan erősebb tudna maradni az eurónál – írja az Erste.

Az erős dollár egyébként nem túl pozitív tényező – emlékeztet a bank gyorselemzése. A nyersanyagok többsége dollárban jegyzett, így ezek amúgy sem alacsony árát az erős dollár még tovább drágítja mindenki más számára, vagyis végső soron számos országban hozzájárul az inflációs folyamatokhoz. Az amerikai vállalatok számára is inkább teher, így a most induló gyorsjelentési szezonban ez is várhatóan kiemelten kezelt téma lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!