Benyújtotta Varga Judit az “EU-s pénzszerző” törvényt: ezeket vállalja a kormány

Varga Judit igazságügyi miniszter törvénymódosító javaslatcsomagjának célja “az Európai Bizottsággal való mielőbbi megállapodás”. Vállalná például a kormány, hogy a társadalmi egyeztetést nem mellőzi többé a sürgős elfogadás érdekében egy jogszabálynál. Az önkorlátozás azonban veszélyhelyzetben könnyen kikerülhető. Egy másik törvénymódosító csomag a büntetőeljárásról szóló törvényt változtatná meg több ponton.

  • hvg.hu hvg.hu
Benyújtotta Varga Judit az “EU-s pénzszerző” törvényt: ezeket vállalja a kormány

Benyújtotta az Országgyűlésnek Varga Judit igazságügyi miniszter “az Európai Bizottsággal való megegyezés érdekében” azt a törvénymódosító javaslatcsomagot, amely a jogalkotási törvényt változtatja meg, valamint vállalásokat tartalmaz a jövőre nézve, hogy a törvény és a jogszabályok előkészítésekor vállalja a kormány az előzetes társadalmi egyeztetést.

“A Kormány elkötelezett az Európai Bizottsággal való mielőbbi megállapodás mellett. A törvényjavaslat benyújtását a Kormány és a Bizottság közeledő álláspontjai teszik lehetővé, és Országgyűlés elé terjesztése bizonyítja, hogy a Kormány a kölcsönös tiszteleten alapuló, őszinte és egyenes szakmai párbeszéd híve” – vezeti fel a változtatásokat a javaslatban a miniszter.

Varga Judit igazságügyi miniszter nyújtotta be a törvénymódosításokat
MTI/EPA/Stephanie Lecocq

A szövegtervezet szerint a kormány a jövőben az EU-s pénzek mielőbbi lehívása reményében vállalja, hogy a jogszabálytervezetek esetében - ha ezek a Magyar Közlönyben jelennek meg - kilencven százalék lesz azok aránya, amelyek társadalmi egyeztetésen vesznek részt. A vállalás betartását a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal végzi, és ha a vállalás megsértését állapítja meg, akkor

eljárási bírságot szabhat ki, továbbá mulasztás esetén szankcióként pénzbírság szabható ki.

Az általános egyeztetés (kormányzati honlapon történő egyeztetés) során a véleményezésre minimum nyolc napot kell biztosítani a törvényjavaslat alapján. A beérkezett vélemények, javaslatok érdemi mérlegelésére törvénytervezet vagy kormányrendelettervezet esetén a Kormány döntését megelőzőn, miniszteri rendelet esetén a kihirdetését megelőzően öt napot kell biztosítani.

A törvényjavaslat alapján a jövőben nem lehet arra hivatkozni a társadalmi egyeztetés mellőzése során, hogy a mellőzés oka az annak sürgős elfogadásához kapcsolódó kiemelkedő közérdek.

Megjegyzendő egyébként, hogy a törvénymódosítás a fenti társadalmi egyeztetést csak a Magyar Közlönyben megjelenő törvény- vagy kormányrendelettervezet esetére írja elő maga számára a kormány, márpedig veszélyhelyzetben – mint ami az Ukrajnában zajló háború miatt jelenleg is érvényben van – számos döntést saját hatáskörben, rendeleti úton meghozhat a kormány. Márpedig a kormányrendeletek egy jelentős részét – ha akarják – nem kell megjelentetniük a Közlönyben:

Nem titkos, de nem is nyilvános: egyre több „kétezres" döntést hoznak Orbánék

A sokmilliárdos költségvetésű rendszerről, amelyet a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat fejlesztett és működtetett, egy 18 évig titkos kormányhatározatban rendelkezett Medgyessy Péter kormányfő. A titkosítás alól már feloldott kormányhatározatokba közérdekű adatigénylés után tekinthettünk be, két, Orbán Viktor által aláírtat is megnézhettünk.

A fenti, a társadalmi egyeztetést vállaló módosító mellett – szintén az EU-s pénzek mielőbbi elérése érdekében – egy másik, vaskosabb törvényjavaslatot is benyújtott Varga Judit, ami a büntetőeljárási törvényt változtatná meg több ponton is. Ahogy a benyújtásról tudósító Facebook-posztjában Varga Judit miniszter írta, utóbbival például "a Bizottság ajánlásait elfogadva azon vállalásunknak teszünk eleget, hogy biztosítjuk, a korrupciós büntetőügyekben az ügyészség nyomozást lezáró döntésével szemben legyen helye bírósági jogorvoslatnak is."

Ebből a másik törvénymódosító javaslatból ugyanakkor az is kiderül, "a már elutasított feljelentések, illetve megszüntetett eljárások esetén az új szabályozás szerinti szabályok nem alkalmazhatóak, azaz nem kerülhet sor az ilyen határozatok kapcsán az új külön eljárás igénybevételére."

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek