Kétmillió forint egy kóláért és egy csokiért – néha megkergül a hegyi mentés Ausztriában

Nyugati szomszédunknál magánkézben van a helikopteres mentés, a szolgáltatók olykor indokolatlan esetben is így viszik le az embereket a hegyről – de a költségek a mostani síszezonban alapból is emelkedtek. Közben az infláció a síbiztosításokat is elérte, átlagosan 50 ezer forinttal többet fizetnek a bajba jutottaknak a biztosítók, mint egy évvel ezelőtt.

  • hvg.hu hvg.hu
Kétmillió forint egy kóláért és egy csokiért – néha megkergül a hegyi mentés Ausztriában

Zárul a 2022–2023-as síszezon, és az elmúlt hónapok tapasztalatai szerint az infláció a hegyisport-biztosításokat is elérte. Ez azt jelenti, hogy a cégek bajba jutás esetén többet fizetnek a biztosítottaknak, mint a korábbi szezonokban – mutat rá az Union Biztosító.

A cég adatai szerint az elmúlt egy évben harmadával, átlagosan 200 ezer forintra nőtt az utasbiztosítási károk összege. Az Union tavaly még átlag 150 ezer forintot fizetett ki a síelés során megbetegedő vagy balesetet szenvedő ügyfelek ellátására, illetve a különböző anyagi károkra (például a poggyász vagy a sífelszerelés eltűnésére, vagy az autó meghibásodására).

Nemcsak a biztosítások, a mentések is emelkedő összegeket mutatnak.

A magyar télisportolók legkedveltebb terepén, Ausztriában például extrém mértékűeket: az a helikopteres mentés, ami 2019-ben még 4 ezer euró, azaz mai árfolyamon mintegy másfélmillió forint volt, az idén februárban már 8–10 ezer euróba, azaz akár közel 4 millió forintba is kerülhetett. Itt a magánellátók is drágultak 2019-hez képest, mintegy 25–30 százalékkal. „Amennyiben nincs Európai Egészségbiztosítási Kártyánk (EEK) – és azt kiegészítő síbiztosításunk –, különösen drága hely Ausztria: egy járóbeteg-ellátás 500–700 euróra, míg egy műtét átlagosan 16 ezer euróra rúg” – jegyzi meg a közlemény.

Ausztriában jellemzően állami ellátók üzemelnek a sípályák mellett, ezek kisebb összegű – 500 euró alatti – ellátások esetén az EEK-t részesítik előnyben, ezért az utasbiztosítás mellett érdemes ezt is magunknál tartani – szól az Union tanácsa.

„Nyugati szomszédunknál azonban a helikopteres mentés sok helyen magánkézben van, ami miatt gyakran indokolatlan esetben is így viszik le a síelőket a hegyről. Nemrég például egy fiatal fiúnak leesett a vércukra a sípályán, a magánszolgáltató helikoptere pedig 5500 euróért (mintegy kétmillió forintért) vitte le a hegyről, hogy adjon neki egy kólát és egy szelet csokit. Egyre gyakoribb az is, hogy a sízők a pályák hivatalos zárása után, utolsó csúszásként eltévednek. Egy ilyen esetben a sífelvonót üzemeltető társaság akár több százezer forintot is elkérhet azért, hogy a bajba jutott síelőt lehozza a hegyről” – idézi a közlemény Szabó Tamást, az Union utasbiztosítási üzletágának vezetőjét.

Egy komolyabb sérülés esetén

  • például egy Ausztriában – gyakran a már említett magánszolgáltatók által – elvégzett helikopteres mentés díja 3–4 millió forint, de még a mentővel vagy a motoros szánnal történő szállításra is kifizethet a biztosító kétszázezer forintot,
  • a legdurvább tétel pedig az UNION Biztosítónál a január-márciusi időszakban heti 4–8 alkalommal előforduló kórházi sürgősségi ellátás (például egy válltörés vagy egy térdsérülés után); az egyik korábbi szezonban egy felkartörés miatt elvégzett azonnali műtétre 17 ezer eurót, azaz több mint 6 millió forintot fizetett ki erre a biztosító a magánellátó részére.
  • A Magyarországra történő hazaszállítás díja pedig körülbelül 300 ezer forint

az Union szerint.

A többi, magyarok által kedvelt síterep – például Franciaország, Szlovákia – mentési és ellátási költségeiről, illetve egyéb hasznos tudnivalókról az Union friss blogposztjában lehet olvasni.

(Nyitóképünk illusztráció)

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek