Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A korábban becsültnél jóval kevesebbe, de így is bő 5 milliárd forintba kerül idén az államnak, hogy a kormány ingyenessé teszi az öntözővizet a gazdáknak, vagyis kifizeti helyettük. Ez a részletes szabálytervezet szerint szerződésmódosítással és a már befizetett vízdíj visszatérítésével jár.
Több mint ötmilliárd forint nem várt pluszkiadást jelent a költségvetésnek a két hete bejelentett kormányzati döntés, miszerint ingyenessé teszi idén a gazdáknak a kormány a mezőgazdasági öntözést, részben enyhítve ezzel a termelők tavalyi aszály okozta kárait is.
A bejelentéskor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter még úgy saccolt, hogy a 10 milliárd forintot is elérheti az átvállalt költség, de a részletes szabályozást tartalmazó, most közzétett kormányrendelet-tervezetből kiderül, hogy ennél jóval kisebb lesz az összeg.
A tervezhez mellékelt hatásvizsgálati lap szerint az intézkedés költségvetési hatása idén 5,37 milliárd forint. Összehasonlításul: Ferenc pápa nemrég véget ért 3 napos magyarországi látogatása mintegy 7 milliárba került, vagyis ennyi volt az államot terhelő rendezési költség.
A rendelettervezet szerint a cél, hogy a mezőgazdasági termelés folyamatos fenntartása és a piaci versenyképesség megőrzése érdekében a termelők az öntözési, rizstermelési és halgazdasági vízhasználat esetében a mezőgazdasági vízszolgáltatás díja alól a 2023. évben mentesüljenek. Vagyis
az élelmiszer-ellátás biztonsága céljából az állam az öntözési, rizstermelési és halgazdasági vízhasználat vízszolgáltatási díját a mezőgazdasági vízhasználóktól átvállalja.”
A tervezet rögzíti, hogy az ingyenessé tett öntözés miatt az állami vízszolgáltatók bevétele csökken, ezt a kiesést viszont a költségvetésnek fedeznie kell "a folyamatos mezőgazdasági vízszolgáltatás fenntartása érdekében".
A dokumentumból az is kiderül, hogy az idei évre vonatkozó mezőgazdasági vízszolgáltatási szerződéseket módosítani kell és a vízhasználó részére a már befizetett díjat a szolgáltatónak vissza kell téríteni. A szerződésmódosításokat a mezőgazdasági vízszolgáltató készíti elő.
Ami a kormányzati lépés mögötti politikai motivációt illeti, a hvg.hu nemrég írt róla, hogy az alapdíj és a vízdíj gazdák helyetti kifizetésével “gyorsan mozdult rá a kormány arra az elégedetlenségre, ami az öntözés miatt az elmúlt hónapokban rájuk kezdett dőlni”. Erről itt írtunk bővebben:
Jön a Kánaán a gazdáknak, most már biztos, hogy ingyen kapják a vizet
Kánaánról igazából persze nincs szó, de a fúrt kutakat illegálisan használó, eddig sem fizetőket a regisztráció felé tolhatja az ingyenesség, a nagyobb földbirtokot öntözők pedig jó sokat spórolhatnak. Víz pedig kell majd, mert egyelőre nem túl rózsás a helyzet annak ellenére, hogy mostanában legalább esik az eső.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.