szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ötödik hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom. Tavaly júniushoz képest viszont 2,6 százalékkal nőtt.

Tavaly júniushoz képest idén júniusban a nyers adat szerint 1,7, naptárhatástól megtisztítva 2,6%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, ha a megelőző hónaphoz viszonyítjuk, akkor viszont a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,1%-kal mérséklődött, jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal.

Éves összevetésben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,2 százalékkal bővült a forgalom. A kategórián belül az élelmiszer-kiskereskedelem 75%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,1, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,4%-kal növekedett.

A nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,6 százalékos volt az éves növekedés. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 7,3, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 2,9, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 1,4%-kal nőtt, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 3,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 4,7, a használtcikk-üzletekben 5,2%-kal csökkent.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,9%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 14%-kal bővült. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 0,5%-kal emelkedett. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai pedig 18%-kal nőttek.

2024 júniusban az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1611 milliárd forintot ért el. Az országos kiskereskedelmi forgalom 49%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35%-a a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16%-a az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

2024 január–júniusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,7%-kal emelkedett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,1%-kal nőtt.

Az adatokra szokás szerint egyből reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ők az adatokból számolva kiemelik, hogy júniusban csak az élelmiszer jellegű vegyes üzletekben több mint 594 milliárd forintot költöttek az emberek, azaz mintegy 20 milliárd forinttal többet, mint tavaly júniusban.

A kiskereskedelmi forgalom bővülésében fontos szerepet játszott az infláció csökkenése, mutattak még rá. 2024 júniusában az infláció 3,7 százalékot ért el, az élelmiszer-infláció éves alapon 1,1 százalékra mérséklődött, sőt júniusban az élelmiszerek ára az előző hónaphoz viszonyítva 0,3 százalékkal csökkent. Az NGM szerint a reálbérek 9 hónapja tartó növekedésének és az óvatossági motívum fokozatos oldódásának köszönhetően zajlik a belső fogyasztás helyreállása. A minisztérium szerint a fogyasztói bizalom helyreállását mutatja a turizmus dinamikus növekedése is, mely az év első felében közel 8 százalékkal bővült a tavalyi rekordévhez képest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!