szerző:
Győrffy Árpád
Tetszett a cikk?

Az eheti erősödése után a forint lett a legerősebb deviza a világon az év eleje óta produkált teljesítménye alapján...

Az eheti erősödése után a forint lett a legerősebb deviza a világon az év eleje óta produkált teljesítménye alapján, ám a szakértők attól tartanak, elfogyott a hazai devizát felhajtó lendület. Az euró árfolyama, miután a héten elérte a 282 forintot is, péntek estére már 286,40 forintnál járt. A meghátrálás a nemzetköz hangulat romlásának köszönhető - a pénteken nyilvánosságra hozott európai és tengerentúli makroadatok még jobban elbizonytalanították a befektetőket a globális kilátásokkal kapcsolatban. Erre a bizonytalanságra a hétvégi francia és görög választások még rá tehetnek egy lapáttal, és a feltörekvő piacokra áramló nyugati tőke irányváltásából is úgy tűnik, a hét második felére tőlvetté vált forint hosszabb korrekció elé nézhet.

A Portfolio.hu felmérése szerint a hazai szakértők nem hisznek a forint folytatódó jó teljesítményében, sem rövid, sem hosszú távon.

Az alapkezelői felmérés során megkérdezettek nagy többsége (62 százalék) a 285,9-es referenciaértékhez képest nem vár 2 százaléknál nagyobb elmozdulást a forint euróval szembeni árfolyamában egyik irányban sem, a szélsőségesebb forinterősödést prognosztizálók aránya jelentősen csökkent (31 százalékról 8 százalékra). 2-5 százalék közti forintgyengülésre változatlanul 23 százalék számít, a korábbi 0 százalék helyett azonban 8 százalék gondolja úgy, hogy a hazai fizetőeszköz az előttünk álló 3 hónapban 5 százalék feletti leértékelődést mutat majd a közös európai fizetőeszközzel szemben.

Hosszabb távon is a kilátások romlása figyelhető meg, míg a megelőző felmérésben még a válaszadók 53 százaléka jósolt 2 százalék feletti forinterősödést, addig most csupán 23 százalék számít arra, hogy a hazai fizetőeszköz ilyen mértékű felértékelődést produkál majd a megfelelő referenciaszinthez képest az előttünk álló 1 év során. Ezzel párhuzamosan viszont eltolódás figyelhető meg a szélsőségesebb leértékelődés irányába, az egy hónappal ezelőtti 15 százalék helyett most 46 százalék gondolja azt, hogy a forint 2 százaléknál többet veszít majd értékéből az említett időtávon - írta a portfolio.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!