Válaszol a szakértő: dr. Németh Zoltán László ingatlanjogász
Olvasóink kérdéseire hetente egyszer válaszol Németh Zoltán László ingatlanjogász, a MIT főtitkára. Ezúttal a tulajdoni hányadok megváltoztatásáról, a nyaraló átminősítéséről, és a liftkárosító lakótársakról esik szó.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérdésem a következő: édesapám körülbelül húsz éve nekem ajándékozta családi házunk felét, amelyre én tetőteret építettem. Édesapám tulajdoni hányadát erre az ajándékozásra hivatkozva nővérem örökölte. Az ajándékozás tárgya az egyszintes ház és a telek fele volt, így a tulajdoni lapon a mai napig ½ tulajdoni hányaddal szerepelek. Ez az arány ugyanakkor a földszintes házra vonatkozott, melynek értékén ráépítéssel növeltem. Kérhetem-e erre hivatkozva a tulajdoni hányadok módosítását?
Köszönettel:
Márkus ErikaTisztelt Márkus Erika!
Az osztatlan közös tulajdonra vonatkozó hasonló szituáció nagyon gyakran előfordul, ugyanis az érintettek gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy az osztatlan közös tulajdon eszmei hányadot jelenet. Ez nem az ingatlan konkrét részének a használatára jogosít fel, csupán egy tulajdonosi jogosítványt jelent bizonyos arányban. Attól, hogy valaki egy osztatlan közös tulajdonban lévő telekre egyedül épített egy házat, a tulajdoni arányok még nem változnak meg. Ön ebben a helyzetben két dolgot tehet:
1., Pert indíthat az osztatlan közös tulajdon megszüntetése érdekében. Ha az ingatlan természetben megosztható, és a perben be tudja bizonyítani, hogy a ráépítés kizárólag az Ön beruházása volt, a bíróság megosztja az ingatlant. Ilyenkor a megosztással létrejövő telkek külön helyrajzi számot is kapnak. A telken ebben az esetben is marad az osztatlan közös tulajdon ½-ed-½-ed arányban.
A házat tehát természetben meg lehet osztani, de az egyik tulajdonostárs magához is válthatja a másik tulajdoni hányadát. Ha semmiképp nem tudnak megegyezni, az ingatlant elárverezik. Gyakran előfordul, hogy az ilyen perek során a felek közösen eladják a lakást, és elosztják a pénzt. A szakértői vélemények alapján ekkor lehet kompenzálni a beruházás miatti értéknövekményt.
2., Köthetnek használati megállapodást is, mely szerint a tetőtér kizárólag az ön tulajdonát képezi. A tulajdoni arányok ebben az esetben sem változnak.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Nemrég örököltem egy kisebb nyaralót, mely méretei és elhelyezkedése alapján lakásnak is megfelelne. A tulajdoni lapon az ingatlan hétvégi házként van feltüntetve. Lehetséges-e az ingatlant utólag lakássá minősíttetni, és az erre vonatkozó kisebb mértékű illetéket megfizetni?
Köszönettel:
Marjai János
Tisztelt Marjai János!
Az illeték tárgya az öröklésnél a halál időpontja szerint számít. Ha ekkor az ingatlan besorolása üdülő volt, az illetékhivatal az erre vonatkozó – magasabb – illetéket szabja ki. Méltányosságból kérheti az illeték részletekben történő megfizetését vagy az illeték megfizetésének elhalasztását. Arra is lehetőség van, hogy az illeték késedelmi pótlék mentes megfizetését kérje.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Négyemeletes társasházunk legfölső lakója elköltözött, és a nehéz bútorok szállításához a közös liftet használta. A lift emiatt meghibásodott, és azóta nem működik. Érdekelne, kötelezhető-e a régi lakó a lift javítási költségeinek megfizetésére, ha ő tagadja felelősségét.
Köszönettel:
Nagy Edina
Tisztelt Nagy Edina!
Esetük bizonyítási kérdés: ha bizonyítható az, hogy a lift szakszerűtlen használata és a meghibásodás között közvetlen ok-okozati összefüggés van, a volt lakót be lehet perelni, függetlenül attól, hogy már nem tulajdonos. Ebben az esetben felmerülhet a költöztető cég felelőssége is: ha a tulajdonos tiltása ellenére használták a liftet, már ők vonhatóak kérdőre. Ha viszont a tulajdonos utasítására szállítottak bútorokat a liftben, és a szakszerűtlen eljárásra fölhívták a tulajdonos figyelmét, már nem felelnek a károkért. Abban az esetben, ha a volt tulajdonos – bármilyen okból kifolyólag – szándékosan rongálta meg a liftet a költözés során, rongálásért is fel lehet jelenteni.