szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Már negyedik éve nincs elég talajvíz ahhoz, hogy a magok kicsírázzanak, ezt csak öntözéssel lehet elérni.

Még el sem kezdődött igazán a nyár, de már most jelentős az aszály a Dél-Alföldön, számolt be róla az RTL Híradó. A műsor riportja szerint Szentes környékén 7-8 centiméter mélységig – a mag vetési mélységében – nincs a talajban víz. Az elvetett magok így porba kerülnek, pedig a csírázáshoz víz kell – ezt most csak öntözéssel tudják megadni.

Ez már egymás után a negyedik év, hogy a gazdák aszállyal kezdik az évet. A csatornának nyilatkozó gazda szerint január elsejétől 70 milliméter csapadék hullott Dél-Alföldön, egyszerre pedig 5 milliméternél több egyszer sem. Közben az idő is szeles volt, azt a 2-3 milliméter csapadékot “elfújta a szél.” Egyes területeken az áprilisra várt 30 mm eső helyett is legfeljebb csak 5 mm hullt, Szeged térségében pedig több mint 100 mm csapadék hiányzik a földekből.

Koncz Máté, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke szerint ha megérkezik a májusi eső, az az idei termést megmentheti, de hosszú távon változtatásra lesz szükség, olyan növények felé kell mozdulniuk a gazdáknak, melyek bírják ezt a klímát.

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!