szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A költözés attól függően, hogy honnan-hova történik, nagyon jót és nagyon rosszat is jelenthet.

A költözés attól függően, hogy honnan-hova történik, nagyon jót és nagyon rosszat is jelenthet. Az ingatlan az emberek többségnek a legnagyobb értékű vagyontárgya, amik pedig benne vannak egy élet munkája, emlékei lehetnek. Ebből kiindulva a költöztetés egy bizalmi munka.

1. A költöztetési átlagos díja 7000 forint kiállási alapdíjat tartalmaz, és 5000 forintos óradíjat. Ez 3 ember (sofőr és két rakodó) munkájának árát adja a kiállástól a lepakolás végéig. Egy ekkora brigád (ha a sofőr is aktívan pakol) körülbelül 2,5 szobás lakás berendezésének mozgatásához elegendő.

2. Mindenképp előre tisztázzuk az árakat, és a munka idejének a számítási módját! Ha több emberre van szükségünk azt átlagosan fejenként 1200-1400 Ft/óra áron kérhetünk. Az árak között 25-30 százalékos eltérések is lehetnek, melyek leginkább a hétvégi felárból adódnak.

3. A költöztetés csak részben az erre szakosodott vállalkozók feladata, fontos, hogy mindent jól előkészítsünk. Úgy válasszuk meg az időpontot, hogy lehetőleg a ház közelében lehessen parkolni mind a két helyen, melyet érint a munkafolyamat. Gondoskodjunk parkolóhelyről, akár azt előre lefoglalva, és ennek mérete a teherautó rakodófelületének 2-3 szorosa legyen – ha lehetséges.

4. Amennyiben társasházba, vagy abból költözünk, kedves és jó hatású gesztus, ha a ház hirdetőtábláján felhívjuk a lakók figyelmét a költözésre, elnézést kérünk a zavarásért és a lift lefoglalásáért. Sok rossz szomszédi viszony megalapozója, ha már a beköltözéskor vitára kerül sor a költözés miatti felfordulásból eredően.

5. Pakoláshoz dobozokat legolcsóbban – ingyen – a közeli boltokból szerezhetünk be, ám erre akár több hetet is számítsunk, hogy megfelelő mennyiségben és méretválasztékban álljanak majd a rendelkezésünkre. Ruhákat, ágyneműket, függönyöket és egyéb csökkenhető térfogatú tárgyakat inkább zsákoljuk be, ez helytakarékosabb megoldás.

6. Műszaki cikkeket - ha még nem dobtuk ki - az eredeti dobozába csomagoljunk. Antik és értékesebb tárgyakat érdemes körbefóliázni, a sarkokra és a sérülékenyebb részekre hullámpapír szegélyt ragasztani.

7. Az apróbb tárgyainkat is dobozoljuk be, különösen a törékenyeket. Inkább több kis dobozt használjunk, mint néhány nagyot. Figyeljünk rá, hogy a dobozok a tortúra végére is bírják még a teherhordást. A törékenyeket csomagoljuk habfóliába, papírba és így a dobozba.

8. A dobozokra írjuk rá, hogy miben mi található, így a megfelelő helyiségbe kerülhetnek egyből a megfelelő bútordarab mellé.

9. A bútorokból szedjük ki a mozgó polcokat, a törékeny alkatrészeket, tükröket. A fiókokat ragasszuk le szalaggal, hogy ne mozogjanak szállítás, döntés közben.

10. A rakodóknak adjunk használati utasítást a bútorokról, ha szükséges: melyik akar szétesni stb.

11. A kocsiba fordított sorrendbe tetessük a bútorokat, mint ahogy majd ki kell szedni őket. Vagyis utolsónak rakjuk fel azt, amelyik az új helyen a legbelsőbb szobába kerül. Ha elrontjuk a sorrendet, akkor elég nagy káosz alakulhat ki: a már bútorokkal megrakott szobákon kell keresztülhaladni például egy nagyobb darab ággyal…

12. Előre értesítsük a rakodókat, ha valami speciális tárgy is lesz a költöztetendők között. Nem leszünk népszerűek, ha ott szembesülnek, hogy zongora és többmázsás páncélszekrény is van a holmi között „elrejtve”.

13. Viccesen hangzik, de megéri: egy utazótáskát összeállítani, mintha csak elutaznánk. Ebben minden szükséges dolog legyen benne a ruháktól kezdve a fogkeféig, ami pár napra szükséges. Míg nem ér véget a kipakolás egy csomó dolgot nem találunk majd, vagy nem férünk hozzá, mert az alsó doboz legalján van. Így ezt a néhány napot kihúzhatjuk a bőröndből öltözködve…

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!