Tinédzser találta ki: így szabadulnak meg az óceánok több ezer tonna szennyeződéstől
Egy holland fiú középiskolásként dolgozott azon, miként lehetne megtisztítani az óceánokat az elképesztő mennyiségű műanyag hulladékól, most pedig 20 évesen be is jelenthette: jövőre elindul a projekt, amely nagyon egyszerű ötleten alapul.
Boyan Slat holland tinédzserként egy középiskolai feladata kapcsán talált ki egy módszert arra, hogy miként lehetne az óceánokat megtisztítani a műanyag szennyeződéstől. Ez ugyanis korunk egyik legnagyobb környezetvédelmi problémája, egy kutatás szerint jelenleg 269 ezer tonna műanyag szemétdarab úszkál világszerte az óceánokban.
A fenti képen látható Boyan Slat ötletének eredménye, aki még tizenévesen céget alapított ennek a célnak szentelve, most pedig 20 évesen egy szöuli konferencián bejelenthette, hogy a befektetőket megtalálva 2016 második negyedévében elindulhat a projekt, első körben több hasonló eszközt vetnek be Hawaii és Kalifornia partjai között.
Az ötlet nagyon egyszerű: bólyák segítségével nyíl formában egy erős hálószerkezetet rögzítenek az óceán több pontján. Ezek helyzetét úgy határozzák meg, hogy a legnagyobb szennyeződésű területeken elemzik a műanyag szemétdarabok mozgását, majd a legintenzívebb pontokon rögzítik a 2000 méteres eszközt.
Ezzel két legyet ütnek egy csapásra: egyrészt megakadályozzák, hogy a gazdag élővilággal rendelkező területekre eljusson a szemét, másrészt pedig a műanyag felhalmozódik, így könnyebb összeszedni is, ami ekkora mennyiségű hulladék esetében rengeteg pénzt, időt és energiát spórol.