szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz együttműködéssel épülő intézmény várhatóan még ebben az évben elkészül. A négy-ötmillió dolláros kezdeti beruházással gazdálkodó központ a későbbiekben nanotechnikai gyártási eszközök fejlesztésével is foglalkozik majd.

„A fejlett országok szakértői szerint tíz-tizenöt év múlva egy újabb ipari forradalom várható, amely a nanotechnológia betörésével jellemezhető" - mondta el sajtótájékoztatóján Szergej Nyikolajevics Mazurenko, az Oroszországi Föderáció Szövetségi Tudományos Innovációs Ügynökségének vezetője Miskolcon szombaton.

Az orosz szakember szerint az orosz kutatások élen járnak a legparányibb méretekkel foglalkozó nano-tudományok szakterületén, az atom-, illetve a molekulaegyesítés echnológiájának alkalmazásában kimagasló eredményeket értek el. Az alkalmazott kutatásban viszont elengedhetetlenek a partneri kapcsolatok. Nem véletlenül esett

Miskolcra a választás, ugyanis a városnak korábban igen fejlett ipara volt, ezen kívül van egy nagyon jó egyeteme.

„A gyakorlat azt mutatja, hogy a nanotechnológia fejlesztésének legfontosabb mozgatórugója az ifjúság - hangsúlyozta Mazurenko.

A szakértő beszámolt róla, hogy a miskolci Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány létesítményében megvalósuló innovációs centrum a tervek szerint később eszközöket is gyárt majd, ezen belül főként nanotechnikai gyártókészülékeket fejleszt. Az orosz fél a felszereléseket és a berendezéseket adja, kezdetben mintegy négy-ötmillió dolláros beruházásra van szükség.

Káli Sándor, Miskolc polgármestere elmondta, hogy az orosz kormány példás gyorsasággal döntött a Magyarországot érintő projektről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szellem

Nanoprofesszorok

A szuperszámítógépek teljesítményére - vagy legalábbis ahhoz mérhetően - fogja felturbózni "gépgazdáját" az új mikroprocesszor, amely a közeljövőben szórakoztatóelektronikai eszközökbe kerül. Szerkezete gyökeresen új irányt jelenthet az immár több mint harmincéves csipfejlesztésben.

hvg.hu Tech

Atomok működtetik a mikroszkopikus méretű motort

A Berkeley egyetem kutatói bemutatták a világon valaha épített legkisebb elektromotort, amely olyan pici, hogy több száz elférne belőle egy akkora területen, mint a jelen mondatnak a végén lévő pont.