Péntektől küldi ki Trump a vámleveleit, az eredetinél magasabb, akár 70 százalékos plusztarifák is jöhetnek

A többletvámok augusztus elsejétől rakódnak rá az USA kereskedelmi partnereinek importjára.

  • HVG HVG
Péntektől küldi ki Trump a vámleveleit, az eredetinél magasabb, akár 70 százalékos plusztarifák is jöhetnek

Péntektől küldi ki az USA kormánya az Egyesült Államok kereskedelmi partnereinek azokat a leveleket, melyek az új, egyoldalú importvámokról tájékoztatnak, nyilatkozta Donald Trump. A Bloomberg szerint a partnerek 10-70 százalékos plusz importvám élesedésére számíthatnak – a felső érték tehát magasabb, mint amit Trump eredetileg bejelentett. A pluszvámokat augusztus elsejétől kell megfizetnie az amerikai importőröknek a behozott áruk után.

Trump arról beszélt a Fehér Házban egy csütörtöki sajtótájékoztatón, hogy az első, pénteki körben 10-12 partnernek küldenek levelet, a többi pedig a következő pár napban megy majd ki. Az amerikai elnök szerint július kilencedikéig várhatóan letudják az összes küldeményt. Július 9. volt az USA által megadott határidő, ameddig a partnerek megállapodhattak az Egyesült Államokkal a Trump által eredetileg bejelentett, óriási vámszintek esetleges csökkentéséről.

Ehhez képest a Trump által a sajtótájékoztatón említett, és a legmagasabbnak ígért 60-70 százalékos pluszvámok magasabbak, mint azok a „viszontvámok”, melyeket Trump még április elején bejelentett. Ezek országtól függően 10-50 százalékosak voltak. Az elnök előre nem közölte, mely partnerek számíthatnak végül alacsonyabb, és melyek magasabb vámra.

Brutális viszontvámokat jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékos sarcot kapott

Az amerikai elnök azt mondta, még kedvesek is voltak, mert az új vámjaik a kereskedelmi partnerek vámjainak mintegy felét teszik ki. De a Trump-kabinet máshogy számolja a vámokat.

Trump azt mondta, hogy az országok „augusztus 1-jén kezdenek el fizetni. A pénz augusztus 1-jén kezd bejönni az Egyesült Államokba”. A vámokat viszont jellemzően az importőr, vagy az importőr nevében eljáró közvetítő fizeti, tehát amerikai vállalkozók vagy nagyobb cégek. Akik a pluszköltségeket várhatóan az amerikai fogyasztókra hárítják majd át. A kereskedelmi partnerek szempontjából tehát a megemelt importvámok veszélye az, hogy az amerikai importőrök megnövekedett terhei miatt megcsappanhatnak az USA-ból származó megrendeléseik.

Az amerikai elnök eredetileg április 2-án jelentette be a „kölcsönös/viszonossági/viszont” vámokat, de azokat 90 napra felfüggesztette, hogy az országoknak időt adjon a tárgyalásokra. A szünet idejére 10%-os vámokat vezetett be. A Trump-kormányzat eddig Nagy-Britanniával és Vietnámmal kötött megállapodásokat, Kínával pedig vám-fegyverszünetet kötött, mindkét gazdaság enyhítette a korábban egymásra licitálva óriásira dagasztott vámokat.

A csütörtöki sajtótájékoztatón megkérdezték Trumpot, hogy vannak-e kilátásban további vámmegállapodások, mire Trump azt válaszolta, hogy „van még néhány megállapodásunk, de tudja, inkább úgy intézem, hogy kiküldök egy levelet, és megmondom, milyen vámokat fognak fizetni. Ez sokkal egyszerűbb” – mondta.

Számos jelentős kereskedelmi partner, például Japán, Dél-Korea és az Európai Unió még mindig dolgozik a megállapodások véglegesítésén.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek