Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A többletvámok augusztus elsejétől rakódnak rá az USA kereskedelmi partnereinek importjára.
Péntektől küldi ki az USA kormánya az Egyesült Államok kereskedelmi partnereinek azokat a leveleket, melyek az új, egyoldalú importvámokról tájékoztatnak, nyilatkozta Donald Trump. A Bloomberg szerint a partnerek 10-70 százalékos plusz importvám élesedésére számíthatnak – a felső érték tehát magasabb, mint amit Trump eredetileg bejelentett. A pluszvámokat augusztus elsejétől kell megfizetnie az amerikai importőröknek a behozott áruk után.
Trump arról beszélt a Fehér Házban egy csütörtöki sajtótájékoztatón, hogy az első, pénteki körben 10-12 partnernek küldenek levelet, a többi pedig a következő pár napban megy majd ki. Az amerikai elnök szerint július kilencedikéig várhatóan letudják az összes küldeményt. Július 9. volt az USA által megadott határidő, ameddig a partnerek megállapodhattak az Egyesült Államokkal a Trump által eredetileg bejelentett, óriási vámszintek esetleges csökkentéséről.
Ehhez képest a Trump által a sajtótájékoztatón említett, és a legmagasabbnak ígért 60-70 százalékos pluszvámok magasabbak, mint azok a „viszontvámok”, melyeket Trump még április elején bejelentett. Ezek országtól függően 10-50 százalékosak voltak. Az elnök előre nem közölte, mely partnerek számíthatnak végül alacsonyabb, és melyek magasabb vámra.
Trump azt mondta, hogy az országok „augusztus 1-jén kezdenek el fizetni. A pénz augusztus 1-jén kezd bejönni az Egyesült Államokba”. A vámokat viszont jellemzően az importőr, vagy az importőr nevében eljáró közvetítő fizeti, tehát amerikai vállalkozók vagy nagyobb cégek. Akik a pluszköltségeket várhatóan az amerikai fogyasztókra hárítják majd át. A kereskedelmi partnerek szempontjából tehát a megemelt importvámok veszélye az, hogy az amerikai importőrök megnövekedett terhei miatt megcsappanhatnak az USA-ból származó megrendeléseik.
Az amerikai elnök eredetileg április 2-án jelentette be a „kölcsönös/viszonossági/viszont” vámokat, de azokat 90 napra felfüggesztette, hogy az országoknak időt adjon a tárgyalásokra. A szünet idejére 10%-os vámokat vezetett be. A Trump-kormányzat eddig Nagy-Britanniával és Vietnámmal kötött megállapodásokat, Kínával pedig vám-fegyverszünetet kötött, mindkét gazdaság enyhítette a korábban egymásra licitálva óriásira dagasztott vámokat.
A csütörtöki sajtótájékoztatón megkérdezték Trumpot, hogy vannak-e kilátásban további vámmegállapodások, mire Trump azt válaszolta, hogy „van még néhány megállapodásunk, de tudja, inkább úgy intézem, hogy kiküldök egy levelet, és megmondom, milyen vámokat fognak fizetni. Ez sokkal egyszerűbb” – mondta.
Számos jelentős kereskedelmi partner, például Japán, Dél-Korea és az Európai Unió még mindig dolgozik a megállapodások véglegesítésén.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.