szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabó Csaba, akinek a Semmelweis egyetem májusban elutasította egyetemi tanári pályázatát, s aki éles kritikát fogalmazott meg a magyarországi tudományos életben uralkodó állapotokkal szemben, bejelentette: két hét múlva visszautazik az Egyesült Államokba.

Az ATV Friderikusz Most című műsorban a 39 éves kutató nyilatkozatát megelőzően Kóka János kijelölt gazdasági miniszter és Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke folytatott parázsvitát a magyar tudományos élet teljesítményéről.

"Nézzük meg, hol van a teljesítmény és azt kérjük számon. A másik oldalon pedig ne csak a Nobel-díjasainkra legyünk büszkék, akiket javarészt elüldöztünk ebből az országból, hanem azoknak a kutatóinknak adjunk lehetőséget, akik itt élnek közöttünk és élnek közöttünk ilyenek" – mondta a kijelölt miniszter. „Az egyik probléma, hogy az alapkutatás, alkalmazott kutatás és az üzlet úgynevezett innovációs értéklánca nincsen kitalálva Magyarországon, a különféle kutató intézmények nem működnek megfelelően együtt a gazdaság szereplőivel, a zseniből nem nagyon lesz nemzetközi piacon is értékesíthető termék. (…) A másik [probléma] az intézményi struktúrából fakad: Magyarországon ma (...) intézményeket finanszírozunk: olyan struktúrákat, amiket tíz, ötven vagy százötven évvel ezelőtt valaki kitalált, jelen esetben az MTA-t, és nem igazán mérjük, hogy milyen tudományos vagy gazdasági, vagy társadalompolitikai teljesítmény van mögötte" – mondta Kóka.

A miniszter az innovációs értéklánc helyreállítását nevezte meg célként. Emellett meg kell vizsgálni, hogy az akadémia intézményei előjogok alapján veszik-e fel évről évre a támogatást, vagy ugyanúgy kötelesek elszámolni a teljesítményükkel, "mint mindenki, aki közpénzekért jön".

Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke kijelentette: az MTA "értékrendben gondolkodik, értéket őriz és értéket teremt". "Nem a tudományos akadémiával kell foglalkozni, hanem azzal, (...) mi van magyar gazdasággal, miért nem elég érzékeny arra, hogyha vannak ötletek, miért nem lehet szabadalmat bejelenteni?" – jelentette ki az elnök. „Nincs a magyar kormánynak tudománypolitikája egyelőre, mint ahogy a miniszter úr mondta, nincs tudományos menedzsment, itt vannak a hiányosságok" – vélte Vizi E.

A miniszter és az MTA elnöke egyetértett abban, hogy az intézmények ne azért kapjanak pénzt, mert vannak, hanem mert vannak teljesítmények.

Szabó Csaba a Friderikusz Sándorral folytatott beszélgetésben kijelentette: amit meg tudott tenni, azt megtette Magyarországon, s azért megy vissza Amerikába, mert ott a kutatás minősíti a kutatókat. Megdöbbenésének adott hangot, hogy Magyarországon valakit azért érhetnek retorziók, mert egyetért egy miniszterrel. Megítélése szerint az egyetemen azért nem nevezték ki, mert egyetértett Kóka Jánossal, aki bírálta a tudományos életben uralkodó állapotokat. Ez egy ilyen ország, várj fiam a sorodra – illusztrálta az állapotokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Mit ér a tudós, ha magyar?

Öt itthon tevékenykedő magyar tudós, Csörgő Sándor matematikus, Freund Tamás és Palkovits Miklós neurobiológusok, Schubert András információkutató, valamint Szabó Csaba gyógyszerkutató szerepel a hatezer legidézettebb kutató nemzetközi listáján. Sok ez vagy kevés? A hvg.hu annak járt utána, hogyan vitézkedik a magyar tudományosság a globális tudáspiacon.

Társadalom

Akadozó Akadémia

A tiltakozók céljaival egyetért, formáját és időzítését azonban bírálja Kroó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia...

Hét nap

REFORMRA KÉSZÜL AZ AKADÉMIA

Új alapokra állítaná az akadémiai kutatóintézetek finanszírozását a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) vezetése - derült...

euractiv.hu Karrier

Hazai munkaerőhelyzet a tudósok szemével

Megkezdte eddigi kutatási eredményeinek szintetizálását az a tudományos csoport, amely Magyarország középtávú fejlődésének lehetséges irányait igyekszik felvázolni.

MTI Tech

Megállapodást kötött az MTA és a szabadalmi hivatal

Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke, a három évre szóló dokumentumot Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke és Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke látta el kézjegyével az Akadémia székházában.

Társadalom

Tudománypolitikai viták

Ki döntsön a kutatás-fejlesztésre fordítható pénzekről? - ez a fő kérdése a Magyar Tudományos Akadémia refomja körüli vitának, amelyben a kutatóintézetek jövőjéről is dönteni kell.

MTI Itthon

Rendkívüli közgyűlést hív össze az MTA

Rendkívüli közgyűlésen, a tervek szerint október végén dönt a belső megújulással összefüggő alapszabály-módosításról a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) - erről kedden fogadtak el határozatot a tudós testület tagjai Budapesten.