Tetszett a cikk?

A magyar lakosság kétharmada változást akar, csupán egyharmada támogatja a Gyurcsány-kormány hivatalban maradását. A közhangulat rossz, az emberek háromnegyede szerint rossz irányba mennek a dolgok. A Medián februári felmérésének adatairól Hann Endre ügyvezető igazgató számolt be az InfoRádió Aréna című műsorában.

A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet vezetője szerint komoly jelei mutatkoznak a kormányváltó hangulatnak - hangzott el az InfoRádióban. A teljes népesség kétharmada valamilyen változást akar, jobbnak látná, ha Gyurcsány Ferenc és kormánya lemondana. Az emberek egyharmada a kabinet maradását támogatja, ám közülük is több mint 10 százalék szorgalmazza: kerüljön új miniszterelnök a kormány élére.

A megkérdezettek 25 százaléka előrehozott parlamenti választásokat szeretne. Az úgynevezett szakértői kormány ötletét jelenleg 15-20 százalék támogatja. Rekord közeli az ellenzék elfogadottsága, a Fideszt a teljes népesség 37 százaléka támogatja. Az elmúlt hónapokban az MDF átmenetileg erősödött, ám támogatottsága később visszaállt 3 százalékra.

Az MSZP-t a teljes népesség 26, a kisebbik koalíciós pártot, az SZDSZ-t 3 százalék támogatja – mondta el Hann Endre, majd így folytatta: a közhangulat nagyon rossz. Az emberek háromnegyede szerint rossz irányba mennek a dolgok. A pesszimista vélemény nem pártállástól függő, ezt osztja a kormánypárti szavazók negyede-harmada is. Igaz, csak egy része vonatkozik a gazdasági megszorításokra, másik része a tüntetések, a fenyegető hangulat miatti aggodalmakat tükrözi. Borús a jövőkép: a következő időszakban a megkérdezettek saját életkörülményeik, illetve az ország helyzetének rosszabbodásával számolnak.

A beszélgetés itt meghallgatható.

InfoRádió

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vélemény

Ahány közvélemény-kutatás, annyiféle eredmény

Még akit nem érdekel a politika, annak is feltűnik, az azonos időszakra eső közvélemény-kutatási eredmények mennyire eltérőek. Sokan vélekednek úgy – okkal-ok nélkül, hogy a Szonda Ipsos és az utóbbi időben a Századvég-Forsense az MSZP-hez, a Medián az SZDSZ-hez, a Gallup a Fideszhez húz. De joggal hihetnénk, hogy mindez nem befolyásolja a mérési eredményeket. Vagy mégis? Kovács András szociológust, a CEU professzorát kérdeztük, aki számos közvélemény-kutatást vezetett az elmúlt évtizedekben.

MTI Itthon

Gallup: már tavaly érzékelhető volt a megszorító csomag

A Gyurcsány-kormány által bevezetett megszorító csomag a magyarok háromnegyede számára már tavaly decemberben érzékelhető elvonást jelentett - állapította meg a Magyar Gallup Intézet december második hetében készült felmérésének kedden közzétett eredménye alapján.

MTI Itthon

A lakosság csaknem fele helyteleníti a Fidesz kordonbontását

A magyar lakosság relatív többsége, 44 százaléka helyteleníti a Fidesz pénteki kordonbontását, és 68 százalék tart attól, hogy a polgári engedetlenségi akció további utcai zavargásokhoz vezethet - derült ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutatásából, amit vasárnap ismertettek a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorban.

MTI Világ

Félnek és elégedetlenek a keletnémetek

Németország 1990-ben történt újraegyesítése óta az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományokban az emberek aggodalmai még soha nem voltak olyan erősek, s a jövőbe vetett reményei olyan csekélyek, mint most.

HVG Itthon

Romló közhangulat, stabilizálódó Fidesz-előny

Az előző szűk fél évben némileg enyhülő lakossági pesszimizmus után februárban újra 72 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint az országban általában véve rossz irányba mennek a dolgok – derül ki a Medián február 2-a és 6-a között készített országos reprezentatív felméréséből.

MTI Itthon

Szonda Ipsos: padlón az MSZP támogatottsága

A Fideszt félmillióval többen, a szocialistákat az eddigieknél is kevesebben támogatják - derül ki a Szonda Ipsos januári felméréséből, melyet a keddi Népszabadság közöl.