szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) budapesti ülésén elfogadta a Szili Katalin által előterjesztett nemzetpolitikai stratégiát.

A magyar parlament elnöke elmondta: létrejön a határon túli magyar közösségek brüsszeli lobbiirodája, amelyhez a kormány is megadta a támogatást. A stratégia elfogadásával új időszámítás kezdődhet a nemzetpolitikában. Szili szerint ez a stratégia lesz majd az alapja a nemzetpolitikai törvényjavaslatnak.

A stratégia teljes szövegét most nem hozták nyilvánosságra, a 15 oldalas anyag várhatóan kedden kerül fel a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának internetes oldalára.

Németh Zsolt (Fidesz) a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország schengeni csatlakozása a kárpátaljai és a vajdasági magyarok számára egy új vasfüggönyt jelenthet és fokozhatja az elvándorlást, illetve az asszimilációt. Jelezte, támogatják a Kiss Péter kancelláriaminiszter által felvázolt új támogatási rendszert, de az nem helyettesítheti a kettős állampolgárság intézményét. A Fidesz elkötelezett utóbbi mellett - szögezte le a fideszes politikus, az Országgyűlés Külügyi és Határon túli magyarok bizottságának elnöke.

Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke azt mondta, a nemzetpolitikai dokumentum nem elvi nyilatkozat, hanem egy részletes megoldásokat kínáló és ígérő anyag, amelynek két újdonsága van. Az egyik, hogy sikerült elfogadni, ugyanis ez az elmúlt években nem volt jellemző, a másik pedig az, hogy a kulcsszó a fejlesztés. Az RMDSZ elnöke szerint ez lehet az alapja az identitás megőrzésének.

László Gyula, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) parlamenti képviselője fontos állomásnak nevezte a stratégia elfogadását. Megjegyezte ugyanakkor, hogy továbbra is állampolgárságot szeretnének, és egyelőre a kormány nem tett ilyen javaslatot. A vajdasági politikus azt is kérte, hogy a magyar politika támogassa a Vajdaság autonómia törekvéseit.

Szili Katalin beszámolt arról, hogy a KMKF elfogadott egy állásfoglalást a szlovák-magyar megbékélési dokumentumról, amelyben a résztvevők üdvözlik a kezdeményezést, és csalódottságuknak adnak hangot a szlovák kormánypártok elutasító megnyilvánulásai miatt.

Németh Zsolt ezzel kapcsolatban kiemelte: a szlovák parlament a héten tárgyalja a Benes-dekrétum megerősítését. Ez a szélsőséges magyarellenesség törvényi szintre emelését jelenti az országban, ellentétes az európai és egyetemes értékekkel, a kölcsönös megbékélés szándékéval - szögezte le a fideszes politikus. Közölte: elkötelezettek a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja által megfogalmazott értékrend mellett.

Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Párja elnöke arról beszélt, hogy nagyra értékeli a magyar parlamenti pártok kiállását. Elnézést kért a pártoktól és a képviselőktől, amiért a kezdeményezés "ilyen gyors tempóban került az asztalra". Szerettünk volna előre egyeztetni, de kényszerhelyzetben voltunk. Csáky Pál magyarázata szerint meg akarták mutatni a szlovák parlamentnek a magyar álláspontot a Benes-dekrétum megerősítésével kapcsolatban. „Ma Budapestről nagyon fontos jelzés megy az európai demokráciák felé: a magyarok békülni akarnak, békejobbot kínálnak mindenkinek, együttműködést, toleranciát akarnak Közép-Európában. Fel van adva a lecke a szlovák politikának" - fogalmazott az MKP elnöke, a szlovák kormány egykori alelnöke. Csáky azt mondta, a kölcsönös bocsánatkérést elítélő szlovákiai nyilatkozatok alapvetően az ottani belpolitikának szóltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szili: gyomrában él a nemzet

Nemcsak nyelvében, hanem gyomrában és ízeiben is él a nemzet, mert lehet egy idegen kultúra szerint élni, idegen nyelven beszélni és idegen szokásokat elsajátítani, de nem lehet elfelejteni a gyerekkor ízeit, édesanyánk, nagymamánk főztjét - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke miután a parlamentből átszállították a Várba.

Hét nap

Szili lendületben

Barcs, Dejtár, Szügy, Kővágószőlős és a texasi Houston után lapzártánkat követően Kazincbarcika díszpolgára lett Szili...

Hét nap

Szlovákiai Benes-vita

Újra a viták középpontjába kerültek a Benes-dekrétumok Szlovákiában, miután a Magyar Koalíció Pártja sürgette a...

MTI Világ

Elveszíthetik egyetemüket a szlovákiai magyarok

Megszüntetheti a szlovák oktatási tárca az egyetlen szlovákiai állami magyar felsőoktatási intézményt, a révkomáromi székhelyű Selye János Egyetemet - írta szerdán a pozsonyi Pravda.