szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc szerint ma inkább csak beszélnek a válságról, ám nincsenek válságjelek, hiszen ilyent a hétköznapok nem igazolnak vissza - egyebek mellet ezt mondta a miniszterelnök a Népszava hétfői számában megjelent interjúban.


"A válsághangulatot csupán az ellenzék gerjeszti, sem az utca, sem a hétköznapok nem igazolják ezt vissza" - fogalmazott a miniszterelnök, majd hozzátette, hogy jövőre a növekvő gazdasági teljesítmény egyensúlyhoz közeli állapotot, csökkenő inflációt fog teremteni.
   
A kormányfő úgy látja, ha most előre tekint, hogy milyen lesz Magyarország 2008 októberében, akkor azt mondhatja, hogy véget ér a kormányzás első két, legnehezebb esztendeje. Közölte: míg a kormányzás első másfél éve a lebontás időszaka, addig 2008 "nagyobbik része az erős alapozás időszaka lesz".
   
Mint mondta, bármi is lesz a Fidesz népszavazásának eredménye, ki fog derülni, hogy "ez a stratégia kudarcot vallott". Szerinte 2008 közepe politikai fordulatot is hoz majd, akkorra a kormány eltávolítására vonatkozó ellenzéki stratégia végképp kudarcba fullad, és az országban visszaáll a normális politikai rend.
   
A miniszterelnök-pártelnök úgy vélte, az ellenzék ma már szinte csak abban bízik, hogy kormánybuktatási törekvésüket ő maga vagy a pártja elintézi helyettük. Kijelentette: "nem fogjuk elintézni".
   
Mint Gyurcsány Ferenc mondta, az ellenzéknek 2010-ben a választásokon kell nyernie, ha kormányra akar kerülni. Hozzátette: azt tudja ígérni, hogy 2010-ben sem fog sikerülni az ellenzéknek kormányra kerülni.
   
Az interjúban a kormányfő kitért arra is, hogy mi a különbség a Fidesz és a saját maga által kezdeményezett népszavazás között. Gyurcsány Ferenc szerint csak látszólagos egyezések vannak a két kezdeményezés között.
   
"Az Orbán Viktor-féle reformellenes referendum ugyanis valóban fából vaskarika: megpróbál ellenzékből kormányozni" - fogalmazott a kormányfő, majd hozzátette: ha ez viszont nem megy, akkor szándékaik szerint legalább megpróbálják lefékezni a változásokat.
   
Arra az újságírói megjegyzésre, hogy Orbán Viktor Fidesz-elnök két fronton is támadást indított az uniós fejlesztések ügye ellen, Gyurcsány Ferenc úgy reagált: a Fidesz elnöke el akarja venni Magyarország és a magyarok hitét az EU-fejlesztésektől. Úgy vélte, ennek az az oka, hogy az ellenzéki pártelnök pontosan tudja, hogy ezek a fejlesztések eredményesek lesznek, érezhető változást fognak jelenteni az élet és az ország minden szegletében.
   
Arra a másik megjegyzésre, hogy miközben Lisszabonban az EU-csúcson a sokféle különböző érdek ellenére sikerült megállapodni, aközben a vele egy repülőgépen utazó Orbán Viktorral még a kézfogásig sem jutottak el, Gyurcsány Ferenc azt mondta: beszélni kell, mert ez lehet az egyetlen megoldás. Az elfordulást sem a magyar-szlovák, sem a magyar-magyar viszonyban nem lehet elfogadni.
   
Gyurcsány Ferenc kitért a Magyar Gárdára is. Mint mondta, a hazai és a nemzetközi botrányok hatására a Fidesz nem mert "nyílt támogatást adni a Jobbik félkatonai szervezetének, igaz egyenes szavakkal el sem határolódott tőle".
   
Közölte: jól érezhető a nyilvánosság fórumain a Fidesz elbizonytalanodása. A korábban a "Fidesz vezetőitől is hallható kacsintós, kétértelmű mondatok elmaradása elég volt ahhoz, hogy az utcai nyílt radikálisok mára elszigetelődjenek, marginalizálódjanak" - tette hozzá.
   
A kormányfő úgy látja, amióta a Fidesz és annak egyes befolyásos vezetői nem mernek nyilvánosság előtt "politikai védelmet adni" a szélsőségeseknek, azóta csupán néhány tucat "hivatásos tüntető" igyekszik megzavarni rendezvényeit.
 
 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Frankfurter Allgemeine Zeitung Gyurcsány szorult helyzetéről

A "Gyurcsány szorult helyzetben" című elemzés írója, Reinhard Olt, a konzervatív napilap bécsi tudósítója a cikk alcímében arra mutat rá, hogy a pártján belüli botrányok komoly csapást jelentenek a kormányfőre. A tapolcai frakcióülésről kiemelte, hogy a frakcióvezetés a "lusta", azaz a bizottsági ülések több mint a feléről távolmaradó képviselők lecserélésben állapodott meg.

Hét nap

Fico meghívta Gyurcsányt

Szlovákia magyarországi nagykövete a múlt héten átadta Robert Fico szlovák miniszterelnök Gyurcsány Ferencnek szóló...