szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A KDNP, az SZDSZ és az MDF frakciója sem támogatja az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosítását. Ez a vezérszónoki felszólalásokból derült ki az Országgyűlésben.

Soltész Miklós (KDNP) közölte: frakciója ezt a törvényjavaslatot ebben a formában nem tudja támogatni. Mint mondta, a törvényjavaslat nem ad választ a volumenkorlát és a várólisták kérdéseire, és nem foglalkozik azzal, hogy az egészségügy miként "éli túl a jövő évi 100 milliárd forintos elvonást". Az ellenzéki képviselő szerint a törvénycsomag nem segít azon a helyzeten, amelybe az orvosok, a betegek, az ápolók kerültek. Kifogásolta az előterjesztéssel módosítandó törvényeket, köztük a gyógyszer-gazdaságosságit - ami miatt szerinte mindenki egyaránt többet fizet a készítményekért -, illetve az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szólót, amellyel 16 ezer ágyat szüntettek meg. A kereszténydemokrata vezérszónok felhívta arra a figyelmet, hogy a kamara nem támogatja azt a rendelkezést, ami alapján patikaláncok jöhetnek létre.

Bőhm András (SZDSZ) védelmébe vette az elmúlt évek egészségügyi reformfolyamatát, és arról beszélt, hogy az előterjesztéssel számos problémájuk van, ezért a törvényjavaslat támogatását a liberális frakció részéről megígérni nem tudja. A szabad demokrata politikus szerint a jórészt maradandót és helyeset alkotó reformfolyamat központi szereplője a beteg, nem az orvos vagy a gyógyszerész. A várólisták kapcsán azt mondta, mindenki megkérdezheti, miért ott van a listán, ahol. Korábban ilyen nem volt, főorvosi kegyeken múlott, ki mikor került sorra az ellátásban. Bőhm a gyógyszerészeket a legerősebben támogatott szakmai rétegnek nevezte a tulajdonszerzés és a jogszabályi környezet szempontjából. "Lehet, hogy némi túlzás, de a gyógyszerészkamara törekvése semmi másra nem irányul ebben az általunk tárgyalt körben, mint saját piaci pozíciójának megvédése" - fogalmazott a képviselő, aki szerint a piacon kell eldönteni, ki tud boldogulni. Alkotmányosan vitathatónak nevezte, hogy a regionális tanácsokat (ret-ek) kormányrendelettel létre lehet-e hozni.

Csáky András (MDF) kifogásolta, hogy a törvénymódosítások egy csomagban kerültek a Ház elé. Elmondta ugyanakkor, hogy az abban foglaltak jelentős részével egyetértenek, és módosító indítványaik támogatásától függően döntik el, igennel szavaznak-e majd. Úgy vélte, alapvetően nem az a gond, hogy túl sok esetben kap felhatalmazást a kormány, csakhogy ezekkel a szabályokkal nem élnek, például a betegbeutalás rendje esetében. Az MDF-es vezérszónok nem értett egyet azzal, hogy a gyógyszerforgalmazást egyszerűen kereskedelmi tevékenységnek minősítik, és a betegeket fogyasztónak nevezik. Csáky András azt mondta, a kórháztörvényben szereplő változtatásokkal szakmai alapon egyetértenek, de ez nem jelenti azt, hogy a korábban elfogadott rendszert támogatnák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Módosítani fogják az egészségügyi törvényt?

Tévesek voltak az információk, miszerint Szili Katalint nem hívták volna meg az MSZP pénteki elnökségi ülésére, ahol a szombati rendkivüli pártértekezletet készítették elő. Információink szerint a Házelnök jelenlétében vitatták meg: be kell-e engedni a magántőkét az egészségügyi pénztárakba, illetve mi legyen a sorsa az SZDSZ-szel fennálló koalíciónak.

MTI Itthon

Módosították az egészségügyi törvényeket

Az Országgyűlés hétfői ülésén 201 igen és 160 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta azt a több egészségügyi jogszabályt módosító törvényt, amely szabályozza a vizitdíj és a kórházi napidíj mértékét, a kedvezményezettek körét és a várólisták rendszerét.

MTI Itthon

Fidesz: aggályosak az egészségügyi törvényjavaslatok

A Fidesz hat pontot lát alkotmányosan aggályosnak a kormányzat által beterjesztett első három egészségügyi törvényjavaslatban, ezért az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul. Ezt Mikola István, a Fidesz parlamenti képviselője mondta csütörtökön Budapesten.