szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő kormány egyik első és legfontosabb dolga lesz pontos leltárt készíteni az állami vagyonról - mondta kérdésre válaszolva Varga Mihály, a Fidesz alelnöke keddi sajtótájékoztatóján.

A politikus véleményét arról kérdezték, hogy állítólag nem készült vagyonregiszter, amikor az állami vagyonkezelő cégeket összevonták. Varga Mihály azt mondta: átgondolatlan és előkészítetlen volt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő létrehozása, és elhibázott volt az is, hogy ez leltár nélkül történt.
   
Szerinte a következő kormány egyik első és legfontosabb dolga lesz ennek a leltárnak az elkészítése, így azonnali lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy az állami vagyonról pontos és világos képe legyen a kormánynak, az állami intézményeknek és az állampolgároknak is.
   
"Ha valaki megkérdezi az utcán, hogy mekkora vagyon van ma a magyar állam birtokában, akkor arra lehessen egy egyértelmű és világos választ adni. A következő kormánynak ezt a cél kell kitűznie" - mondta Varga Mihály.
   
Utalt arra, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) hosszú idő mondja, hogy a magyar állam képtelen elszámolni az állami körbe tartozó vagyonnal. Varga Mihály elgondolkodtatónak nevezte az elmúlt évek privatizációs lépéseit is, amikor több tíz- vagy százmilliárdos állami vagyont értékesítettek. Szerinte kérdés, hogy vajon ezek a privatizációk mennyire voltak megalapozottak, és került-e ebbe a körbe olyan állami vagyonelem, amelynek a létezéséről nem is tudtak.
   
Az ÁSZ jelentései nyomán indult, privatizációs ügyletekkel kapcsolatos nyomozásokról azt mondta: ezek azt jelzik, hogy a privatizációt egyesek a visszaélések és az egyéni meggazdagodás terepének tekintették.
   
Az Állami Számvevőszék megállapításai alapján áprilisban indított büntetőeljárást a Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés gyanúja miatt a Bábolnai Élelmiszeripari Rt., a Mol Rt., a Földhitel és Jelzálogbank, valamint a Lóversenyfogadást szervező Kft. privatizációjával kapcsolatban. 
   
A Fidesz ennek kapcsán arra szólította fel a kormányt, hogy a vizsgálatok befejeződéséig állítson le minden privatizációs eljárást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Hogyan kezelik az állami vagyont?

A most először felmért teljes kincstári vagyon értéke 3600-3700 milliárd forint közé esik, ehhez járul az ÁPV-nél lévő, 650-700 milliárd forintra becsült vállalkozói vagyon - jelentette be Bihary Zsigmond, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója.