szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Tíz napon át, szeptember 1. és 10. között betartatja az általa is felülvizsgálni kívánt „csendrendeletet” a Terézvárosi Önkormányzat jegyzője, a két héttel ezelőtt létrejött megállapodás ellenére. A csendrendeletről szóló szabályozás felfüggesztéséről ugyanis csak szeptember 10-én dönt a képviselő-testület – tudta meg a hvg.hu –, miközben a jogszabály már szeptember 1-jén hatályba lép. A lakók elkezdték a vendéglátóhelyek tulajdonosainak megkeresését.

Nemrégiben határozott a VI. kerületi önkormányzat arról, hogy szeptember 1-jétől a szórakozóhelyeknek este 10 után – vagy különböző szakértői vizsgálatok elvégeztetése esetén éjfélkor – be kell zárniuk, ám már azt tervezi, hogy a szeptember 10-i képviselő-testületi ülésen felfüggeszti a rendelet végrehajtását. Legalábbis addig, amíg a vendéglátóhelyek érdekeit képviselő csoporttal le nem ülnek egyeztetni.

„Igen ám, de szeptember 1-je és 10-e között a 10 óra után vendégeket fogadó helyeket megbírságolhatja az önkormányzat jegyzője. Jelenleg úgy néz ki, hogy ezt meg is fogja tenni” – mondta a hvg.hu-nak Róna András, a terézvárosi szórakozóhelyek üzemeltetőinek érdekeit képviselő ügyvéd. Hozzátette: az önkormányzat többségében olyan lakói panaszokra hivatkozik, amelyek a közrenddel és a közterületek tisztaságával vannak összefüggésben. „A hangoskodás, a szemetelés, az üvegdobálás  elsősorban nem a szórakozóhelyek vendégeire jellemző, s ezt a közbiztonsági feladatot  az önkormányzatnak kellene ellátnia”- mutatott rá az ügyvéd.  

Róna András elmondta, ennek ellenére hajlandóak ők maguk lépni az ügyben. Létrehoznak egy egyesületet, és ennek etikai kódexe alapján – a rendőrséggel együttműködve – megszervezik az érintett területek tisztán tartását és közrendjének biztosítását. „Azt szeretnénk az önkormányzatnál elérni, hogy miképpen  a benzinkutakra és a kereskedelmi szálláshelyekre sem vonatkozik a csendrendelet, úgy az egyesület tagjai is mentesüljenek alóla. „Aki pedig nem tartja be a az egyesület szabályait, azt kizárjuk, és akkor a rendelet már vonatkozik rá is.” Többek között ezek lennének azok a  javaslatok, amelyeknek előterjesztésére az önkormányzat szeptember 15-ig adott határidőt. 

A meglévő jogszabály alaphibájának nevezte egyébként Róna András, hogy néhány ember  döntésétől függhet a bezárás illetve a nyitva tartás.  „Hiszen a 10 óra utáni nyitva tartáshoz szükséges engedély megadását a szakértői vizsgálaton túl a lakók kétharmadának beleegyezéséhez kötik, ám azt nem igazán tudni, kik az adott ingatlanban bejelentett lakcímmel rendelkező természetes személyek.” Emellett ez a faramuci helyzet korrupcióhoz vezethet, a lakók részéről ugyanis már megkezdődtek az alkudozások, mennyiért hajlandóak hozzájárulni az épületben lévő szórakozóhelyek nyitva tartásának meghosszabbításához.

Az egyik, Nagymező utcai éjszakai szórakozóhely tulajdonosának már három lakó ajánlotta fel, hogy fejenként havi 10-15 ezer forintért nem panaszolják be a helyet. „Hova fog ez vezetni?” – kérdezte felháborodva a hölgy, aki a nevét egyelőre nem szeretné elárulni, de úgy érzi, eljön még az az időszak, amikor meg kell szólalnia a nyilvánosság előtt. A hvg.hu-nak elmondta, 1988 óta vannak nyitva, és eddig velük semmi probléma sem adódott. „Akikkel gond van, azokat kellene büntetni, nem pedig egységesen mindenkit. Ráadásul elég érdekes helyzetet teremt, hogy a szórakozóhely az enyém, de nincs beleszólásom az ügybe.” Hozzátette: a lakások 75 százalékában bérlők laknak, akik a tulajdonos helyett nem írhatják alá a papírokat. Nehezíti a helyzetet, hogy a lakások egy része külföldieké, akiket elérni nem egyszerű.

A nő megjegyezte, azért sem érti az önkormányzat hozzáállását, mert nyolcezer munkahelyről van szó, illetve havi egy-két millió forintról, amit a vendéglátóhelyek áfaként befizetnek. „Úgy tudom egyébként, hogy az érintett 1500 helyből csak tízen adták be a jegyzőhöz a lakóktól összegyűjtött aláírásokat, amelyekkel hozzájárulnak a szórakozóhely este 10 óra utáni nyitva tartásához.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A többség ellenzi a terézvárosi "csendrendeletet"

A pesti Broadway területén megkérdezettek 83 százaléka egy közvélemény-kutatás szerint határozottan ellenzi a vendéglátóhelyek és üzletek nyitvatartási idejét korlátozó terézvárosi önkormányzati rendeletet.

Csikász Brigitta Itthon

Megszólalt a sokat támadott csendrendelet atyja

A több tízezer forintba kerülő, zajszintet megállapító szakértői vélemény ellenében megoldható, hogy tovább nyitva tartsanak a VI. kerületi vendéglátóhelyek. Emiatt az önkormányzat nem számít arra, hogy az éttermek végleg lehúznák a rolót, a kerület pedig elesne a neki járó iparűzési adótól. A Terézvárosban szeptember 1-jétől életbe lépő csendrendeletről Kékesi Tibor szocialista képviselő nyilatkozott a hvg.hu-nak.

MTI Itthon

Vendéglátósok szerint alkotmánysértő a "csendrendelet"

A Liszt Ferenc téri, Andrássy úti, Hajós utcai, és Nagymező utcai vendéglátósokat tömörítő Broadway Egyesület szerint a terézvárosi önkormányzat "csendrendelete" alkotmánysértő, önkényes, diszkriminatív és alkalmazhatatlan.

MTI Itthon

Bojár a "populista" csendrendelet ellen

A VI. kerületi szórakozóhelyek nyitva tartásáról szóló rendelet felülvizsgálatát kéri Budapest városarculatának tanácsnoka. Bojár Iván András erről szóló közleményét a főpolgármesteri hivatal juttatta el szerdán az MTI-hez.